Boleści w dolnych częściach brzucha – jakie są ich przyczyny?

5Ból podbrzusza to bez wątpienia najczęściej występująca dolegliwość ze strony układu pokarmowego na jaką uskarżają się właściwie wszyscy. Każdy przynajmniej raz w życiu doświadczył takiego bólu, niezależnie od tego, ile ma lat i jakiej jest płci. Bolesne bóle podbrzusza występują zarówno u dorosłych, jak i u dzieci; u młodych i starszych; u kobiet i u mężczyzn.

Jak więc poradzić sobie z takimi problemami ze strony układu pokarmowego? Jak zdiagnozować źródło problemu? O czym świadczy długo utrzymujący się ból podbrzusza?

W przypadku osób dorosłych takie dolegliwości najczęściej są związane z występowaniem chorób takich, jak zapalenie wyrostka robaczkowego czy przepuklina. W przypadku kobiet podbrzusze bardzo często daje o sobie znać na początku cyklu menstruacyjnego. Takie dolegliwości bólowe najłatwiej zwalczyć można za pomocą środków przeciwbólowych, które dostępne są bez recepty. Warto także sięgnąć po rozkurczające napary ziołowe.

Jeśli chodzi o ból brzucha u dziecka to najczęściej przyczyną jest kolka. Oczywiście niewykluczone, że dziecko także ma problem z wyrostkiem robaczkowym czy przepukliną, jednak występuje to już w przypadku starszych dzieci.

Gdy ból brzucha u dzieci dotyczy niemowląt można na pewno stwierdzić, że przyczyną jest męcząca wiele dzieci we wczesnym etapie życia kolka. W takiej sytuacji warto zasięgnąć porady lekarskiej, aby jak najlepiej pomóc maluchowi.

  Zdrowe odżywianie i błędy których należy unikać.