Echo serca to bardzo ważne badanie. Oto przewodnik, z którym warto się zapoznać.

W przeciwieństwie do niektórych innych testów i skanów, takich jak zdjęcia rentgenowskie i tomografia komputerowa, podczas echokardiogramu nie stosuje się promieniowania. Zobacz, jak wygląda echo serca w Poznaniu. Zapoznaj się i rozwiej wszelkie swoje wątpliwości. Pamiętaj, że badanie może trwać około 60 minut a przed przybyciem na nie postaraj się wyciszyć i uspokoić nerwy.

Czy jest jakieś ryzyko lub skutki uboczne echa serca? – wyjaśniamy

Standardowy echokardiogram to prosta, bezbolesna i bezpieczna procedura. Skanowanie nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, chociaż żel nawilżający może wydawać się zimny i możesz odczuwać niewielki dyskomfort, gdy elektrody są usuwane ze skóry pod koniec badania.

Podczas wysiłkowego badania echo serca możesz odczuwać nudności i zawroty głowy czy też ból w klatce piersiowej. Istnieje również niewielka szansa, że ​​procedura wywoła nieregularne bicie serca lub zawał serca, ale będziesz uważnie monitorowany podczas testu i zostanie zatrzymany, jeśli pojawią się oznaki jakichkolwiek problemów.

Niektórzy ludzie reagują na środek kontrastowy użyty podczas echokardiogramu z kontrastem. Często powoduje to jedynie łagodne objawy, takie jak swędzenie, ale w rzadkich przypadkach może wystąpić poważna reakcja alergiczna.

 

Jakie rodzaje echo serca Poznań są dostępne? – wszystko co musisz wiedzieć

Lekarze mogą zlecić różne rodzaje echokardiogramu, z których wszystkie wykorzystują fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Najpopularniejsze wśród nich to:

  1. Echokardiogram przezklatkowy – jest najpopularniejszym badaniem pozwalającym na uzyskanie pełnego obrazu serca i wszelkich nieprawidłowości w jego obrębie.
  2. Echokardiogram przezprzełykowy – jest mało przyjemnym badaniem polegającym na umieszczeniu sondy w przełyku. Ten rodzaj echokardiogramu zapewnia bardziej szczegółowe obrazy serca w porównaniu z tradycyjnym echokardiogramem przezklatkowym, ponieważ daje „zbliżenie” tego narządu.
  3. Echokardiogram śródoperacyjny – to rodzaj badania wykonywanego w trakcie operacji.
  4. Echokardiogram trójwymiarowy – tworzy szczegółowe obrazy 3D serca. Lekarze mogą wykorzystać echokardiogramy 3D m.in. do oceny funkcjonalności zastawki u osób z niewydolnością serca czy zdiagnozowania problemów z sercem u niemowląt i dzieci.
  5. Echokardiogram wysiłkowy
  Co trzeba jeść na diecie

Lekarz może zlecić badanie echokardiograficzne w ramach testu wysiłkowego. Obejmuje ono ćwiczenia fizyczne, takie jak chodzenie lub bieganie na bieżni. Podczas badania lekarz będzie monitorował tętno, ciśnienie krwi i aktywność serca.

Echo serca to kluczowe badanie również dla grupy wiekowej narażonej na choroby wieńcowe. Jeśli masz powyżej 60 lat warto byś zadbał o swoje serce.