Cysta bakera zwana również torbielą bakera to schorzenie stawu kolanowego. Nie wiadomo dokładnie z jakich przyczyn powstaje torbiel bakera, ale najczęściej kojarzona jest z dużym obciążaniem lub urazami stawu kolanowego, co ma miejsce u sportowców lub osób z nadwagą. Ponadto może występować również w związku z niektórymi chorobami, jak zapalenie stawu kolanowego, reumatoidalne zapalenie stawów, czy DNA moczanowa.
Torbiel bakera może mieć postać występującego w dole podkolanowym zaczerwienienia lub wyczuwalnego pod kolanem guzka wypełnionego płynem. W cięższych przypadkach może ona powodować ograniczenie zakresu ruchów kolana, dolegliwości bólowe lub drętwienie łydki.
W każdym wypadku należy zasięgnąć porady lekarskiej, ponieważ schorzenie może doprowadzić do groźnych powikłań. Diagnozowanie schorzenia opiera się na obrazowaniu metodą USG. W pierwszych stadiach torbiel bakera leczenie polega na kuracji zachowawczej, czyli ograniczenia ruchu oraz fizjoterapii. Jeśli to nie pomoże stosuje się wielokrotne punkcje z odsysaniem płynu z torbieli i podawaniem sterydów. Ostateczną metodą jest wykonanie artroskopii kolana i usunięcia cysty. Artroskopia to zabieg endoskopowy dużo mniej inwazyjny niż chirurgia klasyczna, stosowany powszechnie również w wielu polskich klinikach, na przykład. Ta nowoczesna metoda w dużo mniejszym stopniu obciąża staw niż chirurgia klasyczna ponadto rekonwalescencja po zabiegu jest znacznie krótsza, a cały zabieg trwa od 45 minut do półtorej godziny.