Jak optycznie powiększyć salon z aneksem – poradnik krok po kroku

The Jak optycznie powiększyć salon z aneksem – krok po kroku

Salon z aneksem to marzenie wielu ludzi. To idealne miejsce do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi, ale także przestrzeń do pracy i relaksu. Niestety, nie każdy może pochwalić się dużą przestrzenią w salonie, a to często wpływa na komfort mieszkania.

Jak optycznie powiększyć salon z aneksem, by zyskać poczucie przestronności i komfortu? W tym poradniku przedstawiamy krok po kroku sprawdzone techniki, które pomogą Ci uzyskać wyjątkową aranżację w salonie z aneksem.

1. Optymalne rozplanowanie mebli

Początek każdej aranżacji salonu zaczyna się od dobrego rozplanowania mebli. Jeśli salon jest niewielki, koniecznie zrezygnuj z ciężkich i masywnych mebli, które zajmują dużo miejsca. Warto zdecydować się na lekkie, minimalistyczne i dyskretne meble, które zapewnią funkcjonalność bez zdominowania całej przestrzeni. Poza tym, zastosuj kilka trików:

 • Ustaw wózek z jedzeniem lub bar jako przegrodę między salonem a aneksem
 • Umieść kanapę lub fotele tak, aby nie blokowały drzwi balkonowych lub okien
 • Zrezygnuj z dużych stolików kawowych, które zdominują salon – zdecyduj się na mniejsze lub chodzące meble
 • Potrzebujesz szafki RTV? Postaw ją na wysokiej nóżce, a pod nią możesz umieścić kosze na zabawki czy gazety
 • Postaw krzesła z boku kanapy lub w rogu salonu, a nie na osi prostej z kanapą

2. Wybierz właściwe kolory

Kolory, jakie wybierzemy do salonu z aneksem, mają istotny wpływ na optyczne powiększenie przestrzeni. Trudno jednak jednoznacznie powiedzieć, jakie kolory należy stosować. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i charakteru aranżacji, ale kilka wskazówek poprawiających optycznie przestrzeń:

 • Wybierz jasne kolory na ściany, na przykład biel, szarość lub pastelowe odcienie – kolory te są neutralne i optycznie zwiększają przestrzeń
 • Stwórz kontrast między meblami a ścianami, ale unikaj zbyt ciemnych i masywnych mebli
 • Zrób kącik relaksacyjny z jasnymi, ciepłymi kocami i poduszkami, które wprowadzą miłą atmosferę
 • Zastosuj oświetlenie punktowe, które skupi uwagę na interesujących elementach aranżacji, takich jak obrazy, zdjęcia czy rośliny w donicach
  Jak Otworzyć Salon Masażu Relaksacyjnego - Poradnik Praktyczny

3. Postaw na minimalistyczną aranżację

Minimalizm to nie tylko modne hasło – to również sposób na optyczne powiększenie przestrzeni salonu z aneksem. Czysta i prosta aranżacja pozwoli skupić się na funkcjonalności i minimalizuje chaos przestrzenny, co dodatkowo optycznie powiększy pomieszczenie. Parę porad:

 • Zawiśnij półki na ścianie, zamiast ustawiać w salonie duże regały czy szafki
 • Wybierz salonowy stół, który można składać lub schować – dzięki temu oszczędzisz w salonie cenną przestrzeń
 • Zastąp okładziny zewnętrzne dużymi lustami – światło odbite w lustrze optycznie powiększy salon
 • Zrezygnuj z nadmiaru dekoracji – jedna doniczka z rośliną w zupełności wystarczy, aby wprowadzić do salonu przyjemną, naturalną atmosferę

Często zadawane pytania

Jakie meble najlepiej sprawdzają się w salonie z aneksem?

W salonie z aneksem warto postawić na meble, które są lekkie i niewielkiej wielkości. Najlepsze będą meble z funkcją składania lub chodzących stołów, krzeseł oraz szafek RTV na wysokich nóżkach.

Czy jasne kolory zawsze powiększają przestrzeń?

Jasne kolory są najczęściej stosowane do optycznego powiększania przestrzeni, ponieważ odbijają światło i wprowadzają poczucie przestronności. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze są odpowiednie, szczególnie jeśli nie chcemy, aby salon był zdominowany przez biel i szarość. W takim przypadku lepiej zastosować neutralne pastelowe kolory.

Podsumowanie

Optyczne powiększenie salonu z aneksem to możliwe, ale wymaga dokładnej i przemyślanej aranżacji przestrzeni. Wybierz jasne kolory, minimalistyczne meble oraz zamień przepych na prostotę. Pamiętaj też o dobrym rozplanowaniu mebli. Dzięki tym prostym trikom, możesz w łatwy sposób uzyskać przestrzeń i komfort w swoim salonie z aneksem.