Jak otworzyć własny salon fryzjerski – poradnik dla początkujących

Posiadanie własnego salonu fryzjerskiego może być marzeniem wielu osób. To świetny pomysł na biznes dla tych, którzy chcą prowadzić własną działalność gospodarczą. Jeśli jesteś osobą kreatywną, lubiącą pracować z ludźmi i masz odpowiednie kwalifikacje w dziedzinie fryzjerstwa, to otwarcie swojego salonu fryzjerskiego może być świetną okazją do rozwoju zawodowego. W tym artykule dowiesz się jak otworzyć własny salon fryzjerski oraz jakie są niezbędne kroki do podjęcia.

Jak otworzyć własny salon fryzjerski – Niezbędne kroki

Krok 1: Przygotowanie biznesplanu

Przygotowanie biznesplanu to podstawowy krok do otwarcia salonu fryzjerskiego. Biznesplan jest dokumentem, który zawiera pełne informacje na temat Twojego przedsięwzięcia – od koncepcji i celów, po plan marketingowy i budżet. W biznesplanie powinny znaleźć się następujące elementy:

 • Opis planowanego salonu fryzjerskiego
 • Plan marketingowy
 • Analiza konkurencji
 • Plan finansowy

Krok 2: Pozwolenia i licencje

Aby móc otworzyć własny salon fryzjerski musisz uzyskać niezbędne pozwolenia i licencje. W Polsce istnieją pewne wymagania i normy, jakie należy spełnić. Konieczne jest złożenie wniosku o nadanie numeru NIP i REGON. Następnie należy zgłosić działalność gospodarczą i uzyskać wpis do CEIDG, tj. Centralnego Rejestru i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Do otwarcia salonu fryzjerskiego konieczne jest również uzyskanie licencji potwierdzającej Twoje kwalifikacje zawodowe. Możliwością jest uzyskanie specjalistycznych certyfikatów potwierdzających posiadanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie fryzjerstwa.

Krok 3: Lokal i wyposażenie

Wybór odpowiedniego lokalu na otwarcie salonu fryzjerskiego jest kluczowy. Powinien to być lokal w spokojnej i przyjemnej okolicy, zapewniający klientom komfort oraz odpowiednie warunki pracy dla pracowników. Lokal powinien być także w spójności z konceptem wyposażenia salonu.
Niezbędnym wyposażeniem salonu fryzjerskiego jest wygodna i ergonomiczna kanapa fryzjerska, krzesła i lustra, regały i szafy, system oświetleniowy, sprzęty fryzjerskie oraz produkty kosmetyczne.

  Jak otworzyć salon stylizacji paznokci - poradnik krok po kroku

Krok 4: Personel

Dobry salon fryzjerski wymaga odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Ważne, aby znaleźć pracowników, którzy mają doświadczenie, kreatywność oraz pasję do fryzjerstwa. Warto postawić na różnorodność, aby zatrudnić fryzjerów o różnych specjalizacjach i mistrzów technik w jednym miejscu.

FAQs

Czy muszę mieć kwalifikacje fryzjerskie, aby otworzyć salon fryzjerski?

Tak, aby móc otworzyć salon fryzjerski konieczne jest posiadanie kwalifikacji fryzjerskich oraz licencji potwierdzającej je.

Jakie dokumenty są wymagane do otwarcia salonu fryzjerskiego?

Do otwarcia salonu fryzjerskiego potrzebne są między innymi:

 • NIP i REGON
 • Wpis do CEIDG
 • Licencja potwierdzająca posiadanie kwalifikacji fryzjerskich

Jakie wyposażenie jest niezbędne do otwarcia salonu fryzjerskiego?

Niezbędnym wyposażeniem salonu fryzjerskiego jest między innymi:

 • Kanapa fryzjerska
 • Wygodne krzesła dla klientów
 • Lustra
 • Regały i szafy
 • System oświetleniowy

Podsumowanie

Otwarcie własnego salonu fryzjerskiego to ciekawa opcja na biznes dla osób z pasją do fryzjerstwa. Otwarcie salonu fryzjerskiego wymaga odpowiedniego przygotowania i wykonania odpowiednich kroków. Kluczowy jest biznesplan, zgodność z wymaganiami i normami, wybór odpowiedniego lokalu i wyposażenia oraz zatrudnienie wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników. Pamiętajcie, że otwarcie własnego salonu fryzjerskiego jest poważnym przedsięwzięciem wymagającym wiele samozaparcia i zaangażowania, ale także może stać się źródłem satysfakcji i osobistego rozwoju, jak i źródłem przychodu.