Jak ozdobić filar w salonie

Jak ozdobić filar w salonie – pomysły i inspiracje

Filar w salonie to często pomijany przez nas element wystroju wnętrz. To czasem pusty, betonowy kawałek osłaniający instalacje elektryczne bądź komin, ale z drugiej strony może stanowić wspaniały element dekoracyjny. Często jest to element, którego nie sposób usunąć, ale można uczynić go niezwykle estetycznym. Jak ozdobić filar w salonie, by stał się nieodłącznym elementem naszego mieszkania? Oto kilka pomysłów!

Malowanie filara

Jeśli betonowy filar w salonie kojarzy ci się z mrocznym tunelem, podobnie jak pozostałe miejsca w państwa postkomunistycznym, warto zmienić jego wygląd. Jednym z prostych sposobów modyfikacji filara narazie jest zmiana jego koloru za pomocą farb. W jaki sposób malować filar w salonie?

  • Najpierw należy dokładnie oczyścić powierzchnię filara. Pamiętajmy, że beton ma tendencję do absorbowania wody i innych zanieczyszczeń, co może wpłynąć na wykończenie naszej pracy.
  • Wybierzemy farbę w odpowiednim kolorze i materiale do powierzchni. Nieco później powiemy więcej o kolorach i materiałach, które najlepiej pasują do betonowej powierzchni.
  • Zacznijmy malowanie od góry do dołu, aby uniknąć smug i innych problemów z farbą. W przypadku filara docelowo potrzebujemy dwóch warstw farby, aby osiągnąć idealny wygląd.

Naklejanie naklejek na filar

Naklejki to kolejny prosty sposób na zjemienie wyglądu filara. Naklejki z ozdobnymi motywami są często dostępne w sklepach dekoracyjnych i łatwe do aplikacji. Jak dodać naklejkę na filar w salonie?

  • Wybierzmy naklejkę, którą chcemy zastosować na filarze. Upewnijmy się, że jej rozmiar jest odpowiedni do powierzchni, którą naklejamy.
  • Oczyśćmy powierzchnię filara, aby uniknąć problemów z przyleganiem naklejki.
  • Otwórzmy naklejkę i zdejmijmy papierową powłokę. Naklejkę możemy delikatnie docisnąć palcami, aby zapewnić przyleganie do powierzchni filara.
  • Jeśli naklejka posiada powłokę ochronną, zdejmij ją po okolicach filara. Teraz nasz filar gotowy jest do ozdoby!
  Jak otworzyć salon z paznokciami: Przewodnik krok po kroku

Ozdobne okładziny

Jeśli nie chcemy malować filara, ale jednocześnie chcemy ostrożni co do stosowania naklejek, okładziny to kolejny sposób na przekształcenie filara. Okładziny to bloki lub płaskowniki, które można przykleić na powierzchnię filara.

  • Na początku musimy wybrać okładzinę, która nas interesuje. Ważne, żeby dobrać okładzinę, która będzie pasować do stylu naszego salonu. Pamiętajmy też, że materiał na powierzchni filara może mieć wpływ na wygląd całego salonu.
  • Przygotujmy powierzchnię filara, oczyszczając go z kurzu i innych zanieczyszczeń. Następnie dokładnie wymierzmy wymiary filara, aby okładzina była dobrze dopasowana podczas instalacji.
  • Teraz przyklejmy okładzinę za pomocą specjalnego kleju do powierzchni filara. Projektant powinien wskazać odpowiedni klej do produktu, którego używasz. Po przyklejeniu okładziną pozostaje tylko wykończenie powierzchni filara poprzez szlifowanie czy lakierowanie.

Wybór kolorów i materiałów

W jaki sposób zdecydować o kolorach i materiałach dla filara? Kolor filara powinien dostosować się do kolorystyki salonu. Jeśli posiadamy styl minimalistyczny, to filar w salonie powinien być w kolorze białym lub beżowym. Wybierzmy jasniejszy kolor, jeśli filar w salonie znajduje się w ciemnym miejscu. Natomiast filar w salonie w kolorze ciemnym, na przykład brązowym lub czarnym wygląda świetnie na tle jasnej ściany lub koła wodnego.

Materiały, które możemy użyć na powierzchni filara w salonie, to kamień, drewno lub beton. Kamień to doskonały wybór, jeśli pozostałe elementy salonu zawieraja podobne materiały takie jak meble z drewna, materiałowe kanapy czy grube zasłony. Jeśli preferujemy bardziej nowoczesny styl to wybierzmy beton lub drewno do filara.

FAQs

Co robić, jeśli nie chcemy kłaść okładzin na filar?

Jeśli nie chcesz przylegać do filara okładzin, ale jednocześnie chcesz je dekorować, możemy zastosować tapetę. Wybierzmy tapetę, która będzie pasowała do naszego salonu. Tapetę można łatwo nakleić na filarze, jak naklejkę.

  Jak ozdobić duże okna w salonie

Czy można pomalować filar farbą w kolorze neonowym?

To zależy od stylu salonu. Jeśli cały salon jest udekorowany w kolorowe neony, to pomalowanie filara na neonowy kolor jest dobrą decyzją. W przeciwnym razie, taka decyzja zaburzy naszą wizję całego wnętrza.

Podsumowanie

Przekształcenie betonowego filara w salonie na piękny element dekoracyjny to wcale nie trudne zadanie. Wystarczy kilka prostych kroków, takich jak malowanie, klejenie okładzin lub naklejanie naklejek, aby osiągnąć wspaniały efekt. Warto dobrze dobrać kolor i materiał, który będzie idealnie pasował do stylu naszego salonu. Pamiętajmy, że filar w salonie może stać się ważnym elementem wystroju naszego mieszkania zamiast stanowić gołe betonowe miejsce.