Jak palić w kuchni kaflowej – poradnik dla początkujących

Kuchnia kaflowa to nie tylko piękne i stylowe rozwiązanie, ale także doskonałe źródło ciepła. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na posiadanie takiego kominka. Jednak, jak w każdym przypadku, należy zachować ostrożność i pamiętać o podstawowych zasadach. W poniższym poradniku podpowiemy, jak palić w kuchni kaflowej.
Co to jest kuchnia kaflowa i jak działa?
Kuchnia kaflowa to rodzaj kominka, którego wnętrze wykonane jest z kafli. W takim kominku drewno znajduje się w specjalnym palenisku umieszczonym w dolnej części konstrukcji. Powietrze przedostające się do dysz wprowadza do paleniska tlen, niezbędny do spalania drewna. W ten sposób powstaje ciepłe powietrze, które wypływa z górnych otworów kafli.
Jakie drewno wybrać do kuchni kaflowej?
Drewno, które wykorzystujemy do palenia w kuchni kaflowej, powinno być twarde, suche i dobrze przygotowane. Najlepiej sprawdzą się gatunki takie jak grab, dąb, buk czy brzoza. Drewno miękkie takie jak sosna, świerk czy jodła może powodować nadmierne osadzanie się sadzy w kominie.
Jak rozpalić catch bądź podpalić kuchnię kaflową?
Przed rozpaleniem kuchni kaflowej należy upewnić się, że komin jest czysty i nie ma w nim żadnych przeszkód. Najlepiej wykorzystać do rozpalenia drewna naturalne rozpałki, takie jak gałązki sosnowe czy w których dodatkowo powinien być umieszczony nieco papieru. Papier można też zastąpić odpowiednią ilością suchych gałęzi.
Następnie należy umieścić kilka kawałków drewna w palenisku i podpalić je z użyciem rozpałek. Gdy zaczyna się formować rdzeń tzw. catch można dodać kolejne kawałki drewna. Zbyt duże kawałki drewna mogą spowodować nieregularne spalanie i nadmierny gromadzenie się sadzy.
Jak utrzymać optymalną temperaturę w kuchni kaflowej?
Optymalna temperatura w kuchni kaflowej to około 200-250 stopni Celsjusza. Aby utrzymać taką temperaturę, należy regularnie dodawać do paleniska drewno, jednak nie należy przesadzać z jego ilością, ponieważ może to spowodować nadmierną emisję spalin oraz nadmierną ilość sadzy osiadającej w kominie.
Jak dbać o kuchnię kaflową?
Kuchnię kaflową należy regularnie czyścić i dbać o jej stan techniczny. Najważniejsze są regularne przeglądy kominowe, które powinny odbywać się co najmniej raz w roku. Dodatkowo, należy regularnie usuwać z niej popiół, który może osiąść na dolnej części kuchenki. Ważne też jest to, aby drewno, które spalamy w kuchni kaflowej, było dobrej jakości oraz dobrze wysuszone.
Podsumowanie
Jak widać, palenie w kuchni kaflowej to proste rozwiązanie, które zapewni nam ciepło i przytulną atmosferę w naszym domu. Jednak, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, należy pamiętać o podstawowych zasadach i regularnie dbać o stan techniczny kominka.

  Jak pomalować kuchnię? Zdjęcia najlepszych pomysłów