Jak palić w kuchni węglowej – poradnik dla początkujących

Wstęp
Jeśli jesteś właścicielem kuchni węglowej lub zamierzasz kupić takie urządzenie, na pewno zależy Ci na tym, aby efektywnie i bezpiecznie palić węglem. W tym artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki, które pomogą Ci osiągnąć ten cel.
Dlaczego warto palić w kuchni węglowej?
Piec węglowy to urządzenie, które ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na przygotowanie potraw o charakterystycznym, ziemistym smaku, którego nie dostarcza żaden inny rodzaj paliwa. Poza tym, kuchnie węglowe są bardzo estetyczne i wprowadzają do kuchni niepowtarzalny styl rustykalny.
Jakie węgle wybrać do palenia w kuchni węglowej?
Najlepsze do palenia w kuchni węglowej są węgle kamienne, które charakteryzują się niską zawartością popiołu i siarki. Warto postawić na węgiel klasy ekogroszek, który ma najwyższą jakość i znakomicie nadaje się do stosowania w kuchniach węglowych.
Jak prawidłowo rozpalić węgiel w kuchni węglowej?
Rozpalanie węgla w kuchni węglowej wymaga trochę cierpliwości i umiejętności. Najpierw należy przygotować odpowiednią ilość węgla i ułożyć go w komorze spalania tak, aby tworzył stos o kształcie stożka. Następnie należy zapalić w różnych miejscach węgiel przy użyciu węgla zapalającego lub zwykłych zapałek.
Pamiętaj, aby podczas rozpalania węgla nie otwierać drzwiczek kuchni węglowej, ponieważ doprowadzi to do szybkiego wypalenia się węgla i spowoduje powstanie nadmiernie dużej ilości dymu.
Jak utrzymać prawidłową temperaturę w kuchni węglowej?
Aby utrzymać odpowiednią temperaturę w kuchni węglowej, warto regulować przepływ powietrza za pomocą przelotek umieszczonych nad lub pod komorą spalania. Im więcej powietrza dostaje się do kuchni węglowej, tym wyższa będzie temperatura.
Nie zapominaj również o systematycznym dokładaniu węgla do kuchni węglowej. Warto pamiętać, że węgiel jest paliwem, które szybko się spala, więc aby utrzymać stałą temperaturę, trzeba regularnie podkładać nowy węgiel.
Jak dbać o kuchnię węglową?
Aby kuchnia węglowa działała prawidłowo i służyła przez wiele lat, trzeba dbać o jej regularne czyszczenie. Przede wszystkim należy usuwać popiół i resztki węgla po każdym użyciu. Co pewien czas warto również przeprowadzać dogłębną, kompleksową czyszczenie kuchni węglowej, w tym usuwając osad z komory spalania, przetykając kanały dające przepływ powietrza oraz dokonując przeglądu okienek i drzwiczek.
Podsumowanie
Palenie w kuchni węglowej wymaga trochę umiejętności i doświadczenia, ale kiedy już opanujesz tę sztukę, będziesz mógł cieszyć się wspaniałymi potrawami i unikalnym stylem kuchni. Pamiętaj tylko, aby wybierać najwyższej jakości węgiel, regulować prawidłowo przepływ powietrza i dbać o regularne czyszczenie kuchni węglowej.

  Jak ożywić kuchnię? Kilka prostych trików