Jak podłączyć okap w kuchni – poradnik krok po kroku

Jak podłączyć okap w kuchni – poradnik krok po kroku

Czy wiesz, jak podłączyć okap w kuchni? Okap kuchenny to jedno z elementów, które są niezbędne w każdej kuchni. Jego funkcją jest odprowadzanie zapachów i wilgoci na zewnątrz pomieszczenia. Warto wiedzieć, że dobry okap nie tylko poprawia komfort podczas gotowania, ale też zapobiega osadzaniu się tłuszczu oraz wody na ścianach i meblach w kuchni. W tym artykule przedstawimy Ci kompletny przewodnik, jak podłączyć okap w kuchni krok po kroku.

Przygotowanie do podłączenia okapu w kuchni

Zanim przystąpisz do podłączenia okapu, musisz przygotować odpowiednie narzędzia oraz ustalić miejsce, w którym będzie on umieszczony. Wskazane jest, aby okap znajdował się nad płytą grzewczą lub kuchenką gazową, w taki sposób, aby wydzielane zanieczyszczenia były skutecznie odprowadzane. Warto pamiętać, że okap montuje się minimum 65 cm nad blatem kuchennym.

Do podłączenia okapu w kuchni potrzebne będą:

 • wkrętarka,
 • wiertło,
 • szczypce,
 • poziomica,
 • śruba mimośrodowa,
 • kołki rozporowe,
 • przewód kominowy lub rura PVC,
 • ściski do rur (jeśli używasz rury PVC),
 • uszczelka silikonowa,
 • gwoździe lub wkręty do montażu okapu,
 • klucz płaski,
 • szybkozłącze lub wtyczka do podłączenia zasilania urządzenia elektrycznego.

Krok po kroku – jak podłączyć okap w kuchni

Przystępujemy do podłączenia okapu krok po kroku.

Krok 1 – Przymocowanie ramy okapu

Pierwszym krokiem jest przymocowanie ramy okapu do ściany. W tym celu przykładamy ramę do ściany i oznaczamy miejsca, w których będą umieszczone kołki rozporowe. Następnie wiercimy otwory w ścianie i wbijamy kołki rozporowe wraz ze śrubami. Po dokładnym przymocowaniu ramy, sprawdzamy poziomice, aby upewnić się, że wszystko jest równo.

  Jak położyć płytki w kuchni między szafkami?

Krok 2 – Podłączenie okapu do sieci elektrycznej

Następnym krokiem jest podłączenie okapu do sieci elektrycznej. Jeśli posiadasz gniazdko w pobliżu miejsca, gdzie będzie umieszczony okap, możesz podłączyć go bezpośrednio do sieci przy użyciu wtyczki. Jeśli nie masz takiej możliwości, należy wykonać podłączenie przy użyciu szybkozłącza lub poprzez wykonanie otworów w ścianie, przez które przeprowadzisz przewód zasilający.

Krok 3 – Przygotowanie do połączenia z kominkiem

Przygotowujemy miejsce na połączenie okapu z przewodem kominowym lub rurą PVC. Sprawdzamy, czy średnica przewodu odprowadzającego jest właściwa dla okapu. Następnie na rurze lub przewodzie kominowym umieszczamy śrubę mimośrodową, która pozwoli na połączenie z okapem.

Krok 4 – Podłączenie okapu do przewodu kominowego lub rury PVC

Przy pomocy uszczelek samoprzylepnych oraz specjalnych klamer, łączymy przewód kominowy lub rurę PVC z okapem. Następnie ustawiamy okap na ramie oraz przymocowujemy go do ściany za pomocą gwoździ lub wkrętów. Na końcu wykańczamy połączenie wykorzystując uszczelkę silikonową, aby zapobiec wyciekom powietrza.

Podsumowanie

Podłączenie okapu nie jest trudne, ale wymaga odpowiedniego przygotowania oraz wykorzystania specjalistycznych narzędzi. Pamiętaj, aby stosować się do zaleceń producenta oraz przepisów BHP. Dzięki naszemu przewodnikowi krok po kroku, z łatwością i bezpiecznie podłączysz okap w swojej kuchni, co pozwoli na poprawę jakości powietrza i komfortu podczas gotowania.