Jak podłączyć wąż do kranu w kuchni – poradnik krok po kroku

Każdy z nas chociaż raz miewał problem z podłączeniem węża do kranu w kuchni czy łazience. To czynność, która przeważnie kojarzy się z irytacją, ale wcale nie musi tak być! W dzisiejszym poradniku przedstawimy krok po kroku jak podłączyć wąż do kranu w kuchni, aby usprawnić proces mycia naczyń i ogólnie poprawić wygodę korzystania z kuchni.
Krok 1: Wybierz wąż i armaturę
Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego węża oraz armatury. Najważniejszą kwestią jest zwrócenie uwagi na średnicę węża oraz rodzaj armatury – czy to kran jednouchwytowy, dwuuchwytowy, czy szybkowymienny.
Krok 2: Sprawdź czy wszystko jest kompletnie
Przed rozpoczęciem montażu, należy upewnić się, że posiadamy wszystkie niezbędne elementy, takie jak nakrętki, tuleje, podkładki oraz rozdzielacz. Wszystko powinno być zapakowane w zestawie, w tym klucze, które ułatwią montaż.
Krok 3: Demontaż starej węża i armatury
Jeżeli mamy stary wąż i armaturę, należy je odmontować. Warto wspomnieć, żeby przed przystąpieniem do pracy zamknąć główny zawór wody, aby uniknąć strat płynów. Następnie, należy założyć klucz na nakrętce i kręcić zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Gdy cała konstrukcja jest zdjęta, wyczyść miejsce, na którym będzie się znajdować nowa.
Krok 4: Załóż nową armaturę
Na nowej armaturze załóż tuleje i podkładki. Następnie nakładamy rozdzielacz na rurkę przy kranie. Warto zwrócić uwagę na to, czy wąż będzie zmontowany z jednej strony, czy obu.
Krok 5: Podłączenie węża
Po założeniu rozdzielacza, należy podłączyć wąż do kranu. Warto tutaj jeszcze raz upewnić się, że armatura jest dobrze zamocowana. Wbrew pozorom, najczęstszym błędem popełnianym na tym etapie jest zbyt luźne przyciągnięcie śruby. Obecnie pojawiło się także dużo nowinkowych węży, które ilość zacisków zmniejszyły do zera!
Krok 6: Podłącz nowy wąż
Jeśli już mamy nowy wąż, można go podłączyć. Najpierw użytkownik montuje tulejki na końcach węża, a następnie wprowadza je na kran z obu stron.
Krok 7: Istotny krok – dokręć wszystkie elementy.
Gdy już udało się zamontować nowy wąż i armaturę, należy dokręcić wszystkie śruby i nakrętki. Warto tutaj użyć kluczy dostępnych w zestawie, aby dokładnie przyciągnąć konstrukcję. Na koniec włączamy wodę, aby sprawdzić czy wszystko działa prawidłowo.
Podsumowanie
Podsumowując, podłączenie węża do kranu nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać, jednak warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kroków, żeby nie doprowadzić do uszkodzenia węża lub całej armatury. Postępując zgodnie z naszym poradnikiem, każdy powinien poradzić sobie z podłączeniem węża do kranu samodzielnie, szybko i sprawnie.

  Jak pomalować kuchnię na biało - krok po kroku