Jak podwiesić sufit w kuchni? Sprawdzone sposoby

Jak podwiesić sufit w kuchni? Sprawdzone sposoby

Często zdarza się, że w naszych kuchniach sufit nie prezentuje się zbyt estetycznie, a kable i rury, które biegną pod nim, dodają mu niechlubnego wyglądu. W takim przypadku warto zastanowić się nad podwieszeniem sufitu, co nie tylko pozwoli na ukrycie wszelkich mankamentów, ale również da możliwość zainstalowania ciekawego oświetlenia. Jak więc podwiesić sufit w kuchni? Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów.

Wentylowane sufity podwieszane

W przypadku, gdy sufit w naszej kuchni jest niski, najlepszym rozwiązaniem jest podwieszenie go za pomocą wentylowanych sufity podwieszanych. W ten sposób można odciążyć konstrukcję budynku i wykorzystać miejsce pod sufitem na przepływ powietrza. Wentylowane sufity zawsze są początkowo projektowane do tego, by ukrywać instalacje, rury czy kable, a ich wybór jest bardzo duży.

Sufit podwieszany na rusztach

Jak podwiesić sufit w kuchni, aby wprowadzić w pomieszczeniu ciekawy design? Przyda się wówczas sufity podwieszane na rusztach. Standardowe sufity podwieszane zwykle są jednolite i nie mają wyrazistego stylu. Rusztowe dekoracje na suficie mogą jednak znacznie wzbogacić wygląd pomieszczenia. Warto zwrócić uwagę, że tego typu rozwiązanie jest nie tylko efektowne, ale również bardzo trwałe i niezawodne w użytkowaniu.

Sufity napinane

Kolejnym rozwiązaniem dla kuchni jest sufit napinany. Jest to materiał wykorzystywany do tworzenia drugiej warstwy na suficie, umieszczanej bezpośrednio pod stropem. Sufity napinane są bardzo cienkie i nie zmniejszają przestrzeni, a przez to idealnie sprawdzą się w mniejszych kuchniach. Co więcej, dostępnych jest wiele wzorów i kolorów sufitów napinanych, co umożliwia perfekcyjne dopasowanie do wystroju wnętrza.

Panele podwieszane

Panele podwieszane to szybkie i niedrogie rozwiązanie, jak podwiesić sufit w kuchni. Panele wykonane z płyt gipsowych są podwieszane przy pomocy metalowych profili, a potem dwukrotnie szpachlowane, zagruntowane i pomalowane. Jednakże, są to płyty gipsowe i jeśli będą w kontakcie z wilgocią, mogą pojawić się grzyby. Panele podwieszane to też dobry wybór, gdy musimy podnieść sufit tylko o kilka cm, aby zmieściło się świecznik lub żyrandol.

  Jak położyć panele w kuchni - poradnik dla początkujących

Podsumowanie

Podwieszanie sufitów to skuteczny sposób, żeby ukryć nierówne powierzchnie, zniwelować niskie sufity, a także stworzyć ciekawe wzory i układy oświetlenia. Dzięki różnym technikom podwieszania sufitów, mamy wiele możliwości wyboru i sporo swobody innowacyjnego projektowania. Trzeba jednakże pamiętać o tym, że każda z metod ma swoje cechy charakterystyczne i dobór odpowiedniego rozwiązania powinien zależeć od indywidualnych wskazań pomieszczenia. Jak widać, jak podwiesić sufit w kuchni, to nie problem, a jedynie kwestia wyboru najbardziej odpowiedniej metody.