Jak podzielić szuflady w kuchni na przykładzie mojego doświadczenia

Zaczynamy od planowania

Podział szuflad w kuchni to ważna kwestia. W końcu to właśnie w szufladach przechowujemy większość narzędzi i akcesoriów kuchennych. W moim przypadku, miałam okazję zaprojektować własną kuchnię i zdecydować, jakie materiały i meble chciałam wykorzystać. Oczywiście, nie zabrakło również kwestii podziału szuflad. Poniżej przedstawiam, jak to zrobiłam.

Jakie kategorie?

Pierwszym krokiem było zastanowienie się, jakie kategorie przedmiotów chcę przechowywać w szufladach. Moja lista wyglądała mniej więcej tak:

  • Talerze, misy i miski
  • Sztućce i noże
  • Garnki i patelnie
  • Akcesoria do pieczenia
  • Mięsa i ryby
  • Warzywa i owoce
  • Przyprawy
  • Inne (np. torby na zakupy)

Konkretne rozwiązania

Po ustaleniu kategorii, przyszedł czas na dobór konkretnych rozwiązań. W przypadku szuflad z talerzami, misami i miskami, zdecydowałam się na wykorzystanie specjalnej siateczki, którą można łatwo podzielić na mniejsze przegródki. Dzięki temu, w jednej szufladzie mogę przechowywać różnej wielkości naczynia, a nie muszę ich układać w stosy, co często prowadzi do chaosu i problemów z wyszukiwaniem potrzebnego przedmiotu.

W przypadku sztućców i noży, zdecydowałam się na plastikowe wkładki, które umożliwiają wygodne oddzielenie noży od łyżek czy widelców. Podobne plastikowe wkładki wykorzystałam również w szufladzie z patelniami i garnkami, dzięki czemu poszczególne elementy zawsze są na swoim miejscu, a nie przemieszane.

W szufladzie z akcesoriami do pieczenia również wykorzystałam podziałki. W tym przypadku, zdecydowałam się na specjalne metalowe kółka, które można umieścić na dnie szuflady. Kółka te pozwalają na wygodne przechowywanie foremek do muffinek czy babeczek, a jednocześnie pozostawiają wystarczającą przestrzeń na większe akcesoria, takie jak blachy do pieczenia ciast czy tortów.

W szufladzie z mięsem i rybami, zdecydowałam się na specjalne tacki, które umożliwiają przechowywanie zamrożonych produktów. Dzięki temu, mięso i ryby są zawsze osobno od innych produktów spożywczych, co minimalizuje ryzyko zakażenia.

  Jak Położyć Kafelki w Kuchni: Najważniejsze Kwestie do Rozważenia

W szufladzie z warzywami i owocami zdecydowałam się na pojemniki wykonane z bambusa. Są one nie tylko przyjazne dla środowiska, ale również pozwalają na łatwe i wygodne przechowywanie świeżych warzyw i owoców.

W szufladzie z przyprawami zdecydowałam się na specjalne półki, które można regulować według wysokości butelek z przyprawami. Dzięki temu, każda butelka ma swoje miejsce i nie przemieszcza się podczas otwierania czy zamykania szuflady.

W szufladzie „inne” zdecydowałam się na specjalne kosze, które umożliwiają przechowywanie torb na zakupy czy worków na śmieci. Dzięki temu, nie muszę ich trzymać w innym miejscu, a zawsze mam je pod ręką, gdy są potrzebne.

Podsumowanie

Podział szuflad w kuchni to nie jest łatwe zadanie. Warto jednak spędzić czas na planowaniu, tak aby na co dzień mieć łatwiejszy dostęp do potrzebnych przedmiotów. W moim przypadku, zdecydowałam się na wykorzystanie różnych rozwiązań, takich jak specjalne podziałki, półki czy tacki. Dzięki temu, moja kuchnia jest łatwiejsza w codziennym użytkowaniu i wygląda bardziej schludnie i estetycznie.