Jak położyć glazurę w kuchni – poradnik dla początkujących

Wprowadzenie

Czy marzyłeś kiedykolwiek o odświeżeniu wyglądu swojej kuchni, ale nie wiedziałeś, jak to zrobić samodzielnie? Położenie glazury to skomplikowane zadanie, ale z pewnymi wskazówkami i kilkoma narzędziami można osiągnąć wspaniałe efekty bez konieczności wynajmowania fachowca. W tym artykule dowiesz się jak samodzielnie położyć glazurę w kuchni, nawet jeśli nie masz wcześniejszego doświadczenia w tej dziedzinie.

Przygotowanie

Zanim zaczniesz położenie glazury, powinieneś dokładnie przygotować powierzchnię. Wszelkie szpary, różnice wysokości i nierówności w podłożu trzeba naprawić i wyrównać za pomocą zaprawy murarskiej. Następnie oczyszczamy powierzchnię glazurki wraz z fugami w których później pojawia się zaprawa klejowa. W zależności od nastawień maszyny szlifierskiej możemy również uzyskać równe powierzchnie nie wymagające wyrównań. Upewnij się również, że twoja powierzchnia jest sucha i czysta przed rozpoczęciem prac.

Jakie Narzędzia potrzebujemy?

  • klej do glazury
  • płytka (lub płytki)
  • poziomica
  • miarka
  • przecinarka do glazury
  • masa szpachlowa
  • szczotka i pędzel

Krok po kroku

Krok 1: Pomiar i planowanie

Powierzchnie, które chcesz pokryć płytkami, muszą być dokładnie zmierzone, aby mieć pewność, że masz odpowiednią ilość płytek. Musisz również zaplanować układ płytek, aby mieć pewność, że wyglądają estetycznie. Jeśli potrzebujesz pomoce przy dobraniu kolorów i układach kafelkowej mozaiki, odwiedź salon z ceramiką lub zapytaj doradcę z zakresu budownictwa.

Krok 2: Nakładanie kleju

Następnie nałożenie kleju. To ważne, aby zaprawa klejowa była równomiernie rozłożona pomiędzy płytkami, a wierzchnia powierzchnia pokryta warstwą 1–2 milimetrów. Klej powinien być nanoszony palcami lub piankową walce. Małe obszary można szybko skleić, ale większe powierzchnie należy wykładać etapami.

  Jak połączyć pokój dzienny z kuchnią

Krok 3: Wymieszanie zaprawy szpachlowej

Zaprawę szpachlową wymieszaj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Użyj szpachelki, aby nanieść zaprawę w fugi między płytkami. Pamiętaj, aby dokładnie wypełnić wszystkie szpary, a następnie użyć miękkiej gąbki, aby usunąć nadmiar zaprawy. Pozostaw zaprawę na kilka godzin, aby szybko związała się z płytkami.

Krok 4: Przygotowanie do fugowania

Jeśli uruchomisz ostatnie kroki fugowania, musisz poczekać kilka dni, aż klej rozwiąże się całkowicie. Przy fugowaniu rozpocznij od przeczytania instrukcji zawartych na opakowaniu fugi, ponieważ czas schnięcia i proces nakładania mogą się nieznacznie różnić. Nałóż fugę równomiernie między płytkami i szczelinami za pomocą miękkiej szpachelki, a następnie oczyszczaj płytki wilgotną gąbką.

Podsumowanie

Jak widzisz, położenie glazury w kuchni to zadanie, które możesz zrobić samodzielnie, jeśli masz odpowiednie narzędzia i wskazówki. Przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie przygotować powierzchnię i posiadać odpowiednią ilość płytek oraz fug. W trakcie procesu nie zapomnij odczytać instrukcji na opakowaniu kleju i fugi.

Pamietaj, jak ważny jest wygląd Twojej kuchni, jak ważny jest Twój czas! Dzięki temu poradnikowi oszczędzisz oba i będziesz miał pięknie ułożoną glazurę!
– twój pomocny asystent