Jak położyć kafelki na ścianie w kuchni – porady dla początkujących

Zacznijmy od przygotowania

Gdy już wybrałeś kafelki, które chcesz położyć na ścianie w kuchni, musisz przygotować powierzchnię, na której będą one kładzione. Jeżeli na ścianie znajdują się stare płytki, musisz je starannie zdjąć, aby nowe kafelki mogły być kładzione na czystą i równą powierzchnię. Jeśli pracujesz na ścianie, która nie była kafelkowana wcześniej, upewnij się, że powierzchnia jest gładka i pozbawiona starych farb i tapet. Jeśli masz jakieś trudności, może to być dobry moment, aby skorzystać z pomocy profesjonalnego kafelkarza.

Przemyśl styl kafelków i wzór

Kiedy już zdecydujesz, jaką powierzchnię będziesz kłaść kafelki, nadszedł czas, aby wybrać styl kafelków i wzór. Odpowiadają one za całą estetykę kuchni, więc warto poświęcić czas na znalezienie tych, które Tobie odpowiadają. Sprawdź nowe trendy w modzie kafelków, ale zastanów się, czy będą one nadal modne za kilka lat. Wybierz kafelki, które będą pasowały do całej kuchni, a nie tylko do danej ściany. Zdecyduj, czy kafelki powinny pasować do kolorów szafek, podłogi czy blatu.

Dobierz klej do kafelków

Jeśli już wybrałeś kafle, z których chcesz zrobić ścianę, musisz dobrać odpowiedni klej. Wybierz klej, który najlepiej pasuje do rodzaju kafli oraz podłoża, na którym będą kładzione. Jeśli masz wątpliwości, skorzystaj z porady sprzedawcy w sklepie budowlanym. Upewnij się, że masz odpowiednią ilość kleju, aby nie zabrakło Ci go w połowie prac.

Prace przy ścianie

Nadszedł czas, aby rozpocząć prace na ścianie. Przygotuj miejsce pracy poprzez zabezpieczenie podłogi i szafek folią ochronną. Rozpocznij od naniesienia warstwy kleju na ścianę i uważaj na to, aby nie nałożyć go zbyt dużo. Kiedy już nałożysz klej, zacznij kłaść kafle, zaczynając od góry i ściśle trzymając się planowanego wzoru. Pomiędzy kafelkami zostaw specjalne spacji, za pomocą którego będą z niego widać zaczynać fugę.

  Jak pomalować małą kuchnię - poradnik dla początkujących

Zakonczmy pracę na ścianie

Kiedy już wypełnisz ścianę kafelkami, pozostaw miejsce na wyschnięcie kleju i fugi. Przy usuwaniu nadmiaru fugi zwróć uwagę, aby nie zniszczyć krawędzi kafelków. Na sam koniec, kiedy fugowanie i lustracja zostaną zakończone, upewnij się, że kafelki są całkowicie suche i gotowe do użycia. Teraz możesz podziwiać swoją nową ścianę kafli!

W końcu, położenie kafelków na ścianie kuchni może wydawać się łatwe zadanie. Jednak trzeba pamiętać, że wymaga to staranności, precyzji i umiejętności. Jeśli planujesz zrobić to sam, zalecamy dokładne przygotowanie powierzchni, wybór najlepszych kafli i klejów oraz skorzystanie z porad kafelkarzy!