Jak położyć mozaikę w kuchni – poradnik dla początkujących

Jesteś właścicielem przytulnej kuchni, lecz chcesz ją odświeżyć? Mozaika to doskonałe rozwiązanie, które odmieni wygląd pomieszczenia. W tym poradniku dla początkujących dowiesz się, jak krok po kroku położyć mozaikę w kuchni. Zacznijmy!
Krok 1. Przygotowanie powierzchni
Przed położeniem mozaiki należy przygotować powierzchnię. Powinna być ona sucha i wolna od kurzu oraz innych zanieczyszczeń. W przypadku starej posadzki warto ją doczyścić i wyrównać. Jeśli natomiast układamy mozaikę na ścianie, należy upewnić się, czy ta jest równa oraz czy nie ma na niej starych klejów i farb.
Krok 2. Pomiar i przygotowanie mozaiki
Następnie trzeba zmierzyć powierzchnię, na której chcemy położyć mozaikę, aby dokładnie określić, ile płytek potrzebujemy. Mozaikę można kupić w różnych rozmiarach, w zależności od naszych potrzeb.
Przed przystąpieniem do układania warto rozłożyć wszystkie płytki na płaskiej powierzchni, aby upewnić się, że posiadamy ich odpowiednią ilość oraz, czy ich odcienie i wzory są zgodne z naszymi oczekiwaniami.
Krok 3. Przygotowanie kleju
Następnie przygotowujemy klej, którym będziemy układać mozaikę. Można kupić gotowy klej w sklepie budowlanym lub przygotować go samemu, mieszając klej do płytek z wodą według instrukcji na opakowaniu.
Krok 4. Ułożenie mozaiki
Kiedy mamy już przygotowany klej, możemy przystąpić do układania mozaiki. Zaczynamy od brzegów pomieszczenia i stawiamy pierwszą płytkę. Ważne jest, aby uważnie dobierać kawałki, aby połączenia były równomierne i estetyczne.
Mozaikę układamy od góry do dołu i stopniowo przejdziemy od jednego brzegu do drugiego. Początkowo trzeba mieć dużo cierpliwości i uważać, aby płytki były równo ustawione z niewielkimi przerwami.
W przypadku, gdy płytki są zbyt duże lub trudne do ułożenia, można użyć gumowej przecinarki lub noża, który umożliwi nam ucięcie płytek na mniejsze kawałki.
Krok 5. Wypełnienie fug
Po ułożeniu wszystkich płytek, przystępujemy do wypełniania fug. Do tego używamy zaprawy do fug i specjalnej szpachelki. Wsypujemy zaprawę w miejsca połączeń między płytkami i równomiernie ją rozprowadzamy. Następnie za pomocą gąbki albo wilgotnej ściereczki usuwamy nadmiar zaprawy.
Krok 6. Korowanie
Ostatnim etapem jest korowanie, czyli wypełnienie krawędzi między ścianą a mozaiką, za pomocą elastycznej zaprawy. W tym celu nakładamy bezpośrednio na fugi elastyczną zaprawę i kleimy ją do ściany lub podłogi. Po około dwóch dniach możemy przystąpić do wyczyszczenia mozaiki i fug z nadmiaru kleju i zaprawy.
Gratulacje! Teraz już wiesz, jak położyć mozaikę w kuchni. Każdy krok wymaga cierpliwości i precyzji, ale efekt końcowy na pewno Cię zadowoli.

  Jak pomalować kuchnię w bloku: poradnik krok po kroku