Jak położyć płytki na ścianie w kuchni

Przygotowanie powierzchni

Przed przystąpieniem do pracy, należy przygotować powierzchnię, na której będą kładzione płytki. W przypadku kuchni, powierzchnia ta będzie ścianą. Powierzchnia ta musi być czysta, sucha i gładka. Jeśli na ścianie znajdują się nierówności, należy je wyrównać szpachlą i pozostawić do wyschnięcia na kilka godzin.

Przygotowanie płytek

Po przygotowaniu powierzchni, warto przygotować również płytki. Należy upewnić się, że są one czyste, suche oraz wolne od uszkodzeń. W przypadku, gdy płytki wymagają przycięcia, należy skorzystać z odpowiedniego narzędzia, czyli np. gilotyny do płytek. Ważne jest, aby dokonać wszystkich potrzebnych przycięć przed przystąpieniem do układania płytek.

Rozpoczęcie układania

Po przygotowaniach można przystąpić do układania płytek. Na początku, warto odmierzyć poziomy i pionowe linie, na których będą kładzione płytki. W tym celu można wykorzystać poziomicę lub specjalny poziom laserowy. Następnie, warto rozpocząć układanie płytek od środka ściany, aby uniknąć asymetrii.

Przyklejanie płytek

Aby przykleić płytki na ścianę, należy nałożyć zaprawę klejową za pomocą ząbkowatej szpachelki na powierzchnię ściany. Następnie, można kłaść płytki, przykładając je do powierzchni ściany z mocnym naciskiem. Pomiędzy płytki należy pozostawić szczelinę o szerokości około 2-3 milimetrów.

Przycinanie płytek

W przypadku kiedy płytki nie pasują idealnie do powierzchni, należy je przyciąć. Można to zrobić za pomocą gilotyny do płytek lub przy użyciu wycinarki do ceramicznych płytek. Po przycięciu, należy docisnąć płytkę do ściany, aby była szczelina między nimi.

Układanie wzoru

Jeśli chcesz, aby Twoja ściana wyglądała bardziej atrakcyjnie, możesz pokusić się o stworzenie wzoru z płytek. W tym celu należy umieścić płytki w określonym porządku, tak, aby powstał jak najbardziej atrakcyjny wzór. Ważne jest, aby wszystkie płytki były ułożone w dokładnie ten sam sposób.

  Jak podłączyć listwę LED w kuchni - Poradnik krok po kroku

Podsumowanie

Przed przystąpieniem do kładzenia płytek, należy przygotować powierzchnię, na której płytki będą kładzione oraz same płytki. Następnie należy odmierzyć linie i rozpocząć kładzenie płytek. Aby płytki dobrze przykleiły się do ściany, warto użyć specjalnej zaprawy klejowej. Poniżej zaprezentowano najważniejsze kroki jak położyć płytki na ścianie w kuchni.