Jak położyć płytki w kuchni między szafkami?

Przygotowanie do położenia płytek

Przed przystąpieniem do położenia płytek w kuchni musimy odpowiednio przygotować powierzchnię, na której będą kładzione. Należy ją dokładnie oczyszczyć i usunąć wszelkiego rodzaju zabrudzenia oraz pozostałości po kleju lub innych materiałach, które były tam wcześniej.

Jeśli na ścianie lub podłodze występują nierówności, trzeba je wyrównać przy użyciu masy szpachlowej. Następnie dokładnie schodzić nierówności papierem ściernym, aż do uzyskania gładkiej i równomiernej powierzchni.

Wybór płytek

Wybór płytek jest bardzo ważny, ponieważ powinny one pasować do wystroju kuchni i nie przeszkadzać w codziennym użytkowaniu. Bardzo istotna jest również ich jakość i wytrzymałość. Płytki do kuchni powinny być odporne na wilgoć, zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne.

Możemy wybierać pomiędzy różnymi rozmiarami i kolorami płytek. Ważne jest jednak, aby wybrać takie, które będą dobrze się prezentować na ścianie lub podłodze między szafkami. Dobrym wyborem są płytki w kolorach jasnych, takie jak biały lub beżowy, które optycznie powiększą przestrzeń kuchenną.

Proces kładzenia płytek

Przygotowanie zaprawy klejowej

Aby położyć płytki potrzebujemy dobrej jakości zaprawy klejowej. Na początku musimy przygotować ją zgodnie z instrukcją producenta. Zaprawę należy mieszać aż do uzyskania jednolitej konsystencji i pozbawionej grudek.

Rozpoczęcie układania płytek

Po przygotowaniu zaprawy możemy rozpocząć kładzenie płytek. Warto pamiętać, aby zacząć od środka ściany lub podłogi, a nie od krawędzi. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że płytki są równo ułożone na całej powierzchni.

Zaczynamy od nanieśienia zaprawy klejowej na ścianę lub podłogę przy użyciu kielni. Następnie, kładziemy pierwszą płytkę i dokładnie ją dociskamy, aby klej dobrze się związał z powierzchnią. Kolejne płytki układamy w linii, pamiętając o zachowaniu równej odległości między nimi.

  Jak pomalować kuchnię w bloku: poradnik krok po kroku

Docinanie płytek

Jeśli okazuje się, że płytki są za duże na krańcach, trzeba je docinać. W tym celu wykorzystujemy specjalny przyrząd do cięcia płytek lub piłę do płytek. Trzeba pamiętać, że warto płytki przyciąć «na zapas», ponieważ w trakcie układania płytek może okazać się, że będą potrzebne mniejsze elementy.

Mocowanie płytek

Zaprawa fugowa

Po położeniu płytek musimy odczekać kilka dni, aż zaprawa klejowa dobrze wyschnie. Następnie możemy przystąpić do wypełnienia fug między płytkami zaprawą fugową.

Zaprawę fugową nakładamy przy użyciu specjalnej szpachelki i dokładnie wypełniamy każdą szczelinę między płytkami. Pozostawiamy ją na kilka minut, a następnie zeszlifowujemy resztki przy pomocy gąbki lub lekko zwilżonej płótna.

Uszczelnianie szczelin

Ostatecznym etapem jest uszczelnienie szczelin między płytkami, aby nie wsiąkały tam woda ani zabrudzenia. W tym celu wykorzystujemy specjalny preparat uszczelniający, którym smarujemy wszystkie szczeliny między płytkami. Środek ten dokładnie zaschnie po kilku godzinach i zapewni nam pełne zabezpieczenie przed wilgocią i zabrudzeniami.

Podsumowanie

Podsumowując, położenie płytek w kuchni między szafkami wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża, wyboru odpowiednich płytek, ich układania oraz mocowania. Ważne jest, aby płytki były w jak najlepszej jakości, aby dobrze się prezentowały i służyły przez długi czas. Po wykonaniu wszystkich kroków procesu położenia płytek możemy być pewni, że nasza kuchnia zyska nowoczesny i estetyczny wygląd oraz będzie się łatwiej utrzymywać w czystości.