Jak położyć tapetę w kuchni – poradnik dla początkujących

Zaczynamy od przygotowania powierzchni

Przed rozpoczęciem pracy należy przygotować powierzchnię, na której tapeta zostanie położona. Trzeba upewnić się, że jest ona czysta i sucha. W przypadku kuchni może to być wyjątkowo ważne ze względu na wilgoć, jaka tam panuje. Warto zatem przetrzeć ściany i pozostawić je na kilka godzin, aby doszło do całkowitego wyschnięcia.

Wybór tapety

Wybór odpowiedniej tapety również jest niezwykle ważny. Powinna ona pasować nie tylko pod względem wzoru i koloru, ale również powinna być odpowiednio dostosowana do warunków, jakie panują w kuchni. Dobrze jest wybrać tapetę, która jest łatwa do utrzymania w czystości i nie ulegnie zbyt łatwo uszkodzeniom mechanicznym.

Przygotowanie kleju

Po wybraniu odpowiedniej tapety czas na przygotowanie kleju. Należy postępować zgodnie z instrukcją producenta i dokładnie wymieszać klej z wodą. Zazwyczaj stosunek kleju do wody to 1:3, ale warto sprawdzić to na opakowaniu. Po wymieszaniu kleju zostawić go na kilka minut, aby dobrze wchłonął wodę.

Przyklejanie tapety

Teraz czas na najważniejszy element – przyklejanie tapety. Najlepiej zacząć od najdalszego kąta, aby uniknąć pojawienia się nierówności. Należy nanosić klej równomiernie, nie za mało, ale i nie za dużo. W przypadku kuchni dobrze jest zwrócić uwagę na miejsca, w których może występować wilgoć, takie jak okolice zlewu czy kuchenki. Wtedy należy skrócić odcinki taśmy tapety, aby uniknąć jej zniszczenia po dłuższym czasie.

Przycinanie tapety

Po przyklejeniu tapety na całą ścianę czas na przycięcie jej. Do tego celu najlepiej użyć noża tapicerskiego lub skalpela. Należy uważać, aby nie przyciąć zbyt wiele, ponieważ wtedy może pozostać dziura lub nierówność.

  Jak pomalować kuchnię galeria - najważniejsze porady

Wnioski

Przyklejanie tapety w kuchni nie należy do najłatwiejszych zadań, ale z pewnością jest do zrobienie przez początkujących. Ważne jest, aby odpowiednio przygotować powierzchnię, wybrać odpowiednią tapetę i przygotować klej. Wtedy niemal każdy z nas poradzi sobie z przyklejeniem tapety na ścianie.