Jak pomalować kafle w kuchni – 5 kroków, które ułatwią proces

Zmiana wyglądu kuchni – od czego zacząć?

Zmiana wyglądu kuchni to marzenie wielu osób. Nie zawsze mamy jednak czas i pieniądze, by całkowicie ją odremontować. Dlatego warto zastanowić się nad drobnym liftingiem, który spowoduje, że wnętrze nabierze zupełnie nowego charakteru. Jednym ze sposobów na to jest pomalowanie kafli. Dzięki temu zabiegowi kuchnia stanie się bardziej nowoczesna, stylowa, a jednocześnie oszczędzimy sporo czasu i pieniędzy.

Przygotowanie do malowania

1. Przede wszystkim, należy dokładnie oczyścić kafle z tłuszczu, brudu i innych zanieczyszczeń. Bez tego nie będziemy w stanie uzyskać odpowiedniej przyczepności farby, a efekt końcowy nie będzie zadowalający.

2. Kolejnym krokiem jest zmatowienie powierzchni kafli, przy pomocy papieru ściernego o gradacji 120-150. Ten zabieg zwiększy chropowatość płytek, dzięki czemu farba będzie się lepiej trzymać.

3. Następnie, warto zabezpieczyć elementy, które nie powinny być w kontakcie z farbą – blat, zlew, piekarnik itp. Można to zrobić przy pomocy taśmy malarskiej i folii malarskiej.

Dobór farby i narzędzi malarskich

1. Ważnym krokiem jest wybór odpowiedniej farby. Do malowania kafli najlepiej nadają się farby epoksydowe lub akrylowe, które charakteryzują się wysoką odpornością na działanie wody oraz detergenty. Należy też zwrócić uwagę na to, by farba była przeznaczona do malowania połyskliwych powierzchni. Kolor farby dobieramy w zależności od swojego gustu, jednak pamiętajmy, że ciemne kolory optycznie pomniejszą pomieszczenie.

2. Do malowania kafli potrzebne będą wałki i pędzle malarskie – najlepiej syntetyczne lub mieszane. Dzięki temu narzędziu, farba będzie równomiernie nakładana na powierzchnię, a efekt końcowy będzie ładny i estetyczny.

Malowanie

1. Przed przystąpieniem do malowania, dobrze jest nałożyć kilka warstw taśmy malarskiej wokół kafli, aby chronić ścianę przed przypadkowymi zaciekniami farby.

  Jak położyć panele w kuchni - poradnik dla początkujących

2. Farbę nakładamy na kafle równomiernie, kilka warstw, aż do uzyskania pożądanego efektu (zazwyczaj 2-3 warstwy w zupełności wystarczą). Pamiętajmy, aby po każdej warstwie odczekać chwilę, aż poprzednia dobrze wyschnie. Dzięki temu malowidło będzie ładniejsze, a kafle będą lepiej chronione przed działaniem wilgoci.

Finisz

1. Po zakończeniu malowania, warto odczekać przynajmniej 24 godziny zanim użyjemy kuchni. Dzięki temu farba dokładnie wyschnie i będzie bardziej odporna na zarysowania oraz zabrudzenia.

2. Po upływie 24 godzin można usunąć taśmy malarskie i folię zabezpieczającą pozostałe elementy. W ten sposób kuchnia nabierze całkiem nowego, świeżego wyglądu.

Podsumowanie

Pomalowanie kafli to prosty i skuteczny sposób na odmianę wyglądu kuchni. Wystarczy kilka kroków, by osiągnąć pożądany efekt. Krok po kroku udało nam się wykonać to zadanie z całkiem zadowalającym skutkiem, pod warunkiem, że pamiętamy o dokładnym przygotowaniu powierzchni, wyborze odpowiedniej farby i narzędzi malarskich oraz estetycznym nałożeniu malowidła. Teraz już wiemy, jak pomalować kafle w kuchni, więc ruszajmy do pracy, a w krótkim czasie nasza kuchnia nabierze zupełnie nowego charakteru.