Jak pomalować kuchnię – 7 wzorów do wyboru

Jak pomalować kuchnię – krok po kroku

Często zdarza się, że kuchnia jest miejscem, gdzie spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia – gotujemy, przygotowujemy posiłki, a czasem nawet jemy w niej posiłki. Dlatego też chcemy, aby była ona miejscem przyjaznym naszym oczom, a kolory ścian dobrze się ze sobą komponowały. W tym artykule przedstawimy 7 wzorów, jakie możemy zastosować, aby odmienić kuchnię i nadać jej nowoczesnego wyglądu.

Krok 1: Przygotowanie powierzchni

Zanim zabierzemy się do malowania, powinniśmy dokładnie oczyścić ściany z resztek tłuszczu, kurzu i brudu. Możemy to zrobić za pomocą rozpuszczalnika, specjalnych środków czyszczących lub po prostu wody z płynem do naczyń. Po oczyszczeniu ściany i osuszeniu ich, możemy przystąpić do malowania.

Krok 2: Wybór farby

Wybierając farbę, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy. Przede wszystkim, farba powinna być odporna na wilgoć i łatwa do utrzymania czystości. Dodatkowo, kolory, jakie wybierzemy, powinny dobrze komponować się ze sobą i pasować do reszty kuchni. W tym artykule skupimy się na 7 wzorach, jakie możemy zastosować w kuchni i dobrać odpowiedni kolor farby.

Krok 3: Malowanie

Przystępując do malowania, ważne jest, aby robić to powoli i precyzyjnie. Kuchnia jest pomieszczeniem, gdzie zwykle jest dużo drobnych elementów i detali, dlatego właśnie precyzja jest kluczem do sukcesu. Pamiętajmy również, że warto zabezpieczyć podłogę, meble i sprzęty przed farbą, aby uniknąć uszkodzeń.

  Jak podłączyć pralkę w kuchni – proste instrukcje

7 wzorów do pomalowania kuchni

Wzór nr 1: Szachownica

Jednym z najprostszych i jednocześnie najbardziej eleganckich wzorów, jaki możemy zastosować, jest szachownica. Białe i czarne kafelki doskonale nadają się do pomalowania ściany, tworząc interesujący i elegancki efekt. Taki wzór idealnie sprawdzi się w nowoczesnych kuchniach, ale również w tych utrzymanych w klasycznym stylu.

Wzór nr 2: Kwiaty

Jeśli chcemy dodać kuchni odrobinę romantyzmu i kobiecości, idealnym wyborem będzie wzór kwiatowy. Możemy postawić na kwiaty jednego koloru, lub połączyć ze sobą kilka kolorów, dzięki czemu uzyskamy ciekawszy efekt.

Wzór nr 3: Geometryczne kształty

Wzór geometryczny to kolejna propozycja dla tych, którzy cenią sobie nowoczesny i stylowy wystrój. Możemy łączyć ze sobą różne kształty, takie jak trójkąty, kwadraty czy koła, tworząc ciekawe i dynamiczne wzory na ścianach kuchni.

Wzór nr 4: Pasiaki

Pasiaki to jeden z prostszych, ale równie skutecznych wzorów, jakie możemy zastosować w kuchni. Możemy połączyć ze sobą różne kolory, tworząc ciekawe i dynamiczne pasy na ścianach. Taki wzór idealnie sprawdzi się, jeśli chcemy dodać kuchni odrobinę energii i pozytywnej atmosfery.

Wzór nr 5: Efekt przecierki

Jeśli nie jesteśmy fanami mocnych kolorów i woliłbyśmy coś bardziej stonowanego, warto postawić na efekt przecierki. Taki efekt uzyskamy, nakładając farbę w dwóch kolorach i następnie przecierając gąbką lub szmatką, tworząc ciekawy i subtelny wzór na ścianie.

Wzór nr 6: Graffiti

Dla odważnych i kreatywnych osób, idealnym rozwiązaniem może okazać się pomalowanie ściany w stylu graffiti. Możemy pozwolić sobie na wiele wariacji – od kolorowych napisów, przez abstrakcyjne wzory, aż po realistyczne obrazy. Ta opcja na pewno przyciągnie uwagę i doda kuchni nieco charakteru.

Wzór nr 7: Efekt betonu

Jeśli chcemy uzyskać surowy i industrialny wystrój kuchni, możemy postawić na efekt betonu. Taki efekt uzyskamy, malując ściany farbą odzwierciedlającą kolor betonu i następnie przecierając gąbką lub szmatką, aby nadać jej odpowiedniego wyglądu.

  Jak położyć płytki w kuchni między szafkami?

Podsumowanie

Pomalowanie kuchni to świetny sposób, aby odświeżyć jej wygląd i nadać jej nowoczesnego charakteru. Dzięki przedstawionym wzorom, mamy wiele możliwości do wyboru, co pozwoli nam na dopasowanie kolorów i wzorów do naszych potrzeb i gustów.