Jak pomalować kuchnię na biało – krok po kroku

Planujesz odświeżenie swojej kuchni, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Oprócz zmiany kafelków, wymiany sprzętów, zmianę całego wystroju, masz także w planach pomalowanie ścian? W tym artykule przedstawimy Ci krok po kroku, jak pomalować kuchnię na biało.

Przygotowanie kuchni do malowania

Przed przystąpieniem do malowania kuchni, należy dokładnie przygotować pomieszczenie.

1. Zdejmij wszystkie dekoracje, zdjęcia oraz półki. Jeśli nie jesteś w stanie usunąć mebli, sklej je do ściany, aby ułatwić sobie malowanie.

2. Odkurz dokładnie pomieszczenie, w tym mokrą szmatką przetrzyj okiennice oraz parapety.

3. Sprawdź stan ścian i sufitów. Jeśli są nierówności, należy je wyrównać za pomocą masy szpachlowej. Pamiętaj, że szpachla musi wyschnąć, zanim będzie można przystąpić do malowania.

4. Ochron przed farbą – ułatw sobie malowanie. Przykryj wszystkie meble, sprzęty oraz podłogę folią malarską lub kocem. Ochronisz w ten sposób swoje mienie przed przypadkowymi plamami farby.

Wybór farby

Przy wyborze farby, warto przeanalizować kilka kwestii. Jedną z ważniejszych jest fakt, że malujemy kuchnię, czyli pomieszczenie, które jest szczególnie narażone na zabrudzenia. Z tego względu, najlepiej zdecydować się na kuchenne farby lateksowe lub akrylowe.

Krok po kroku – jak pomalować kuchnię na biało

1. Przyklej taśmę malarską na styk ściany oraz na drzwiach, aby uniknąć przypadkowego malowania. Za pomocą wałka malarskiego, nałóż farbę na ściany. Funkcjonuje tu zasada dwóch warstw – pierwsza warstwa nawilża ścianę, natomiast druga ją pokrywa.

2. Farba do narożników – gdy już pomalowaliśmy około drzwi oraz mniejsze kawałki za pomocą wałka, pora na pomalowanie narożników za pomocą pędzla. Pamiętajmy, że pędzel musimy wyciskać, dlatego należy nanieść na niego małą ilość farby.

  Jak pomalować kuchnię z ciemnymi meblami - poradnik krok po kroku

3. Malowanie drzwi – gdy ściany są już pomalowane, można iść dalej i pomalować drzwi. W tym celu najlepiej użyć wałka malarskiego, co ułatwi nam malowanie równomierną warstwą. Pamiętaj, aby regulować ilość farby na wałku.

4. Malowanie framug – na końcu pora na malowanie framug drzwiowych. Wszystko, co trzeba zrobić, to dobrze nanieść farbę na pędzel i malować z wewnętrznej strony do zewnętrznej.

Zakończenie malowania kuchni na biało

Malowanie kuchni na biało to już tylko formalność, która dzięki wytyczonym w tym artykule krokom, jest w zasięgu każdego. Po zakończeniu malowania, poczekaj, aż farba wyschnie. W międzyczasie możesz już przemyśleć nowy wystrój kuchni.

Na podsumowanie – pomalowanie kuchni na biało to stosunkowo prosta czynność, z której każdy może się wywiązać. Pamiętajmy jednak, aby dokładnie przygotować ściany i sprostać wymaganiom, jakie stawia nam malowanie kuchni.