Jak pomalować kuchnię – poradnik dla początkujących

Jak pomalować kuchnię – poradnik dla początkujących

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek jak odmienić wygląd swojej kuchni, ale brak Ci pomysłu na to, jak to zrobić? Z pewnością jednym z najprostszych i najtańszych rozwiązań, które odmienią wygląd kuchni, jest pomalowanie ścian. W artykule przedstawimy poradnik krok po kroku, który pomoże Ci w pomalowaniu kuchni.

1. Wybór odpowiedniego koloru

Pierwszym krokiem, który musisz wykonać, jest wybór koloru farby, który będzie pasował do Twojej kuchni. Masz tutaj kilka opcji do wyboru, w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Możesz zdecydować się na kolor jasny, który optycznie powiększy kuchnię, albo na ciemny, który doda jej elegancji. W przypadku małych kuchni polecamy jasne kolory, które optycznie powiększą pomieszczenie. Dla osób, które lubią połączenie nowoczesności z klasycznym designem, polecamy odcienie szarości i beżu.

2. Przygotowanie powierzchni

Krok drugi to przygotowanie powierzchni do malowania. Najpierw należy dokładnie oczyścić kuchnię ze wszelkich zabrudzeń, tłuszczu i innych zanieczyszczeń. Można to zrobić za pomocą papieru ściernego lub specjalnego preparatu do usuwania tłuszczu. Następnie należy zabezpieczyć meble, sprzęt AGD i podłogę, aby nie ucierpiały podczas malowania. Najlepiej, aby wszelkie elementy znajdujące się w kuchni zostały zdjęte i przeniesione do innego pomieszczenia.

3. Malowanie kuchni

Kiedy już przygotujesz powierzchnię, możesz przystąpić do malowania kuchni. Przed rozpoczęciem malowania, ważne jest, aby dobrze wymieszać farbę i wykonanie próby na niewielkim fragmencie ściany, aby upewnić się, że właściwie dobraliśmy kolor. Na początek malujemy krawędzie oraz miejsca trudno dostępne do pomalowania wałkiem. Następnie malujemy duże partie wałkiem, pamiętając, aby nie zostawić brzydkich smug. Przed nałożeniem kolejnej warstwy farby należy odczekać, aż pierwsza warstwa dobrze wyschnie. Wymagana ilość warstw zależy od naszych indywidualnych preferencji.

  Jak podłączyć zlew w kuchni? - Poradnik

4. Ostateczne porządki

Malowanie kuchni nie kończy się na nałożeniu farby. Na koniec musimy posprzątać bałagan, który zostawił po sobie malarski proces. Najlepiej, aby od razu wyrzucić użyte papiery i kubki z farbą oraz zebrać fragmenty szpachelki, które pozostały po przecieraniu farby. 

Podsumowanie

Pomalowanie kuchni to doskonały sposób na odmianę wnętrza, bez konieczności przeprowadzania drastycznych zmian. Dzięki prostym krokom i małym nakładom finansowym, odkryjesz nowe oblicze swojej kuchni. Pamiętaj jednak, że ważne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni oraz wybór odpowiedniego koloru, który będzie odpowiadał Twoim preferencjom. Zachęcamy również do testowania innych rozwiązań malarskich, które pomogą odmienić wygląd Twojego domu.