Jak pomalować kuchnię z jadalnią – poradnik oraz inspiracje

Zacznijmy od inspiracji

Pomalowanie kuchni z jadalnią to świetny sposób na odświeżenie przestrzeni i dodanie jej nowego charakteru. Jednym z najważniejszych aspektów malowania jest dobór kolorów, który powinien pasować zarówno do mebli, jak i ogólnej koncepcji aranżacji pomieszczenia. Przed przystąpieniem do malowania warto zastanowić się, jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć.

Pastelowy klimat

Jeśli w Twoim wnętrzu dominują jasne, pastelowe kolory, taki jak pudrowy róż, beż czy jasny niebieski, warto zastosować je również przy malowaniu ścian. Taki kolor na pewno nada Twojej kuchni z jadalnią romantycznego, a zarazem ciepłego klimatu. Ważne, aby odpowiednio dobrać kolory dodatków, które wkomponują się w aranżację.

Kontrasty jako element aranżacji

Jeżeli chcesz, aby Twoja kuchnia z jadalnią zyskała na dynamice i nowoczesnym charakterze, zdecyduj się na kontrasty. Ciemniejsze kolory na jednej ze ścian w kuchni będą świetnie się prezentować w połączeniu z jasnymi meblami i dodatkami. W jadalni możesz postawić na dodatki w odcieniach szarości lub beżu.

Kilka porad przed przystąpieniem do malowania

Kiedy już wybierzesz kolor, należy pamiętać o kilku praktycznych sprawach, które pomogą Ci osiągnąć najlepszy efekt końcowy. Przede wszystkim, warto dokładnie przygotować ściany przed malowaniem. Wszelkie nierówności i ubytki w tynku należy wyrównać, a ściany umyć i osuszyć. To pozwoli na równomierne rozłożenie farby i uniknięcie nieestetycznych smug.

Następnie, przed przystąpieniem do malowania, należy dokładnie zabezpieczyć meble i podłogi. Najlepiej zrobić to przez zastosowanie folii malarskiej i gazet. Pozwoli to uniknąć przypadkowego ubrudzenia mebli i podłogi farbą lub malunkiem.

Sprawdzone farby do malowania kuchni z jadalnią

Wybierając farbę do malowania kuchni z jadalnią, warto postawić na sprawdzone produkty, które zapewnią trwałość i intensywność koloru. Jednym z najlepszych wyborów jest farba akrylowa, która świetnie sprawdza się na powierzchniach z drewna, metalu i betonu.

  Jak połączyć pokój z kuchnią - 5 sposobów na otwarte wnętrza

Jeżeli cenisz sobie bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny, warto postawić na farby ekologiczne, które nie zawierają szkodliwych substancji.

Podsumowanie

Malowanie kuchni z jadalnią to świetny sposób na odświeżenie pomieszczenia i nadanie mu nowego charakteru. Przed przystąpieniem do malowania warto zastanowić się, jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć i jakie kolory najlepiej będą pasować do mebli i ogólnej koncepcji aranżacji. Pamiętajmy również o odpowiednim przygotowaniu ścian przed malowaniem oraz o zabezpieczeniu mebli i podłóg. Wybierając farbę, warto postawić na sprawdzone produkty, które zapewnią trwałość i intensywność koloru.