Jak pomalować kuchnię z jasnymi meblami?

Często zdarza się, że nasze meble kuchenne są w jasnych kolorach, co daje pomieszczeniu lekkości i przejrzystości. Jednak po pewnym czasie wnętrze może stać się zbyt jednostajne i nudne. Dobrym rozwiązaniem, które pozwoli na odmianę aranżacji bez dokonywania kosztownych zmian, jest pomalowanie ściany. W tym artykule omówimy jak pomalować kuchnię z jasnymi meblami.

Wybór koloru

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego koloru farby. Jeśli uwielbiamy jasne meble, a jednocześnie nie chcemy wprowadzać zbyt dużych zmian, warto postawić na delikatne pastele. Do kuchni z białą zabudową doskonale będą pasować odcienie mięty, lawendy, pudrowego różu czy jasnego błękitu. Możemy również zdecydować się na stonowane odcienie z palety beżów czy szarości.

Podłoże

Przed przystąpieniem do malowania należy przygotować ściany. Przede wszystkim może się okazać, że powierzchnia wymaga wyrównania, uzupełnienia ewentualnych ubytków czy szpachlowania nierówności. Do tego celu najlepiej wykorzystać odpowiednie masy szpachlowe i gruntujące. W przypadku farb wodnych stosuje się gruntowanie lateksowe, a w przypadku farb olejnych gruntowanie dyspersją. Kiedy zakończymy gruntowanie, przystępujemy do malowania.

Malowanie

Przy malowaniu ścian kuchennych warto postarać się, aby wykonać to profesjonalnie i bez plam czy zacieków. Pierwszą warstwę farby należy nanosić równomiernie, od środka ściany w kierunku brzegów. Druga warstwa powinna być dokładnie później dołożona i równomiernie rozprowadzona. W czasie malowania warto mieć pod ręką ręczniki papierowe lub chusteczki – pozwolą one na szybkie usunięcie ewentualnych nieprawidłowości.

Uwagi końcowe

Jeśli chodzi o dekorowanie kuchennych ścian, to warto zastanowić się nad wykonaniem eleganckiej mozaiki lub ciekawego wzoru, który ożywi wnętrze. Łączenie delikatnych pasteli z większą intensywnością, np. drewnianym blatem czy ciemniejszymi dekoracjami pozwoli na uzyskanie stylowego, jednocześnie przyjaznego i przytulnego wnętrza. Oczywiście, nie musimy malować wszystkich ścian na raz – w razie potrzeby możemy postępować etapami, by wskoczyć w projektowanie kuchni krok po kroku.

  Jak prawidłowo położyć płytki w kuchni między meblami

Podsumowanie

Malowanie kuchni to stosunkowo niedrogi sposób, by odświeżyć wystrój domu. Jeśli posiadamy jasne meble, przekonajmy się do odważnego koloru – dzięki pastelowym odcieniom lub delikatnej mozaice wnętrze zyska wspaniały styl. Pamiętajmy przy tym o profesjonalnym wykonaniu malowania i wykorzystaniu najlepszych rozwiązań, takich jak masy szpachlowe czy gruntujące. Warto postawić na odważne rozwiązania i pozbyć się nudnych kanonów dekoratorskich – i to właśnie zrobić, jeśli chodzi o jak pomalować kuchnię z jasnymi meblami.