Jak pomalować kuchnię? Zdjęcia najlepszych pomysłów

Kuchnia to serce domu – często spędzamy w niej dużo czasu gotując, jedząc, a czasem nawet pracując lub spędzając czas z rodziną i przyjaciółmi. Dlatego ważne jest, by kuchnia była funkcjonalna, przytulna i estetycznie urządzona. Jednym z najprostszych sposobów na odświeżenie kuchni jest pomalowanie ścian. W dzisiejszym artykule przedstawimy najlepsze pomysły i inspiracje na malowanie kuchni oraz podpowiemy, jak dobrać odpowiednie kolory.
Wybór koloru ścian

Pierwszym krokiem do odświeżenia kuchni jest wybór koloru ścian. Najlepiej, gdy kolor ten będzie pasował do stylu kuchni i aranżacji wnętrza. Wiele zależy także od preferencji osobistych.

Jasne kolory

Jasne kolory są dobrym wyborem, jeśli kuchnia jest ciemna lub ma nieduże okna. Białe, beżowe, jasnożółte i jasnoszare kolory optycznie powiększą przestrzeń i wprowadzą więcej światła.

Ciemne kolory

Ciemne kolory, takie jak granat, butelkowa zieleń lub czerń, dodadzą elegancji i stylu, ale należy pamiętać, że takie kolory optycznie pomniejszą pomieszczenie i ograniczą ilość światła wpadającego do kuchni.

Pastelowe kolory

Pastelowe kolory, takie jak mięta, róż, błękit czy żółty, są ciekawym wyborem dla osób, które nie wyobrażają sobie jasnych kolorów, ale boją się ciemnych. Takie kolory dodają kuchni lekkości i delikatności, a zarazem nie przytłaczają przestrzeni.

Jak pomalować kuchnię?

Kolejnym etapem jest właściwe wykonanie malowania. Oto kilka użytecznych wskazówek:

Przygotowanie powierzchni

Przed malowaniem należy starannie przygotować powierzchnię ścian. Należy usunąć dziury, wcześniejsze ślady farby lub tapety, a także dokładnie umyć ściany i pozostawić do wyschnięcia.

Wybór farby i pędzla

Ważne jest, aby wybrać farbę dobrej jakości, która będzie się dobrze kryła i nie będzie szybko wychodziła. Dobrze sprawdzają się farby akrylowe lub lateksowe, które są łatwe w użyciu i szybko schną. Nie mniej ważny jest dobór odpowiedniego pędzla – pamiętajmy, że w kuchni zawsze jest wiele zakamarków i narożników, dlatego najlepiej wybrać pędzel o różnych rozmiarach i kształtach, aby móc dokładnie pomalować każde miejsce.

  Jak połączyć kuchnie z pokojem w bloku

Technika malowania

Na koniec pozostaje tylko właściwe malowanie. Można zacząć od krawędzi ścian i sufitu, a następnie przejść do dużych powierzchni. Należy uważać, aby farba nie zebrała się w nierównościach lub kątach. W przypadku ciemnych kolorów najlepiej nałożyć dwie warstwy, aby kolor był bardziej intensywny.

Najlepsze pomysły na malowanie kuchni – galeria zdjęć

Teraz czas na inspiracje – poniżej prezentujemy kilka pomysłów na malowanie kuchni, które na pewno przydadzą się podczas aranżowania i projektowania wnętrza.

Kuchnia w stylu skandynawskim

![Kuchnia w stylu skandynawskim](https://cdn.pixabay.com/photo/2016/02/19/10/48/interior-1209808_960_720.jpg)

Kuchnie w stylu skandynawskim są bardzo modne od kilku lat. Cechują się one jasnymi kolorami, minimalistycznym wykończeniem i naturalnymi materiałami. Idealnym kolorem dla takiej kuchni będzie biel, która optycznie powiększy pomieszczenie i wprowadzi jeszcze więcej światła. Kuchnię można uzupełnić o akcenty w postaci drewnianych mebli, stali nierdzewnej i stylowych dodatków.

Kuchnia w stylu rustykalnym

![Kuchnia w stylu rustykalnym](https://cdn.pixabay.com/photo/2016/06/06/13/32/kitchen-1440175_960_720.jpg)

Jeśli preferujemy styl rustykalny, warto postawić na ciepłe i naturalne kolory. Beż, brąz, zieleń i bordo będą idealnie pasowały do drewnianych mebli, dodatków z wikliny i kamiennych blatów. Takie kolory i materiały wprowadzą do kuchni przytulny i domowy klimat, a jednocześnie będą zachęcać do spędzania czasu na gotowaniu i spożywaniu posiłków.

Kuchnia w kolorze zieleni

![Kuchnia w kolorze zieleni](https://cdn.pixabay.com/photo/2016/06/29/10/23/kitchen-1487669_960_720.jpg)

Zielony kolor kojarzy się przede wszystkim z naturą i spokojem. W kuchni może wprowadzić delikatny i relaksujący klimat. Zielona farba dobrze będzie pasowała do drewna, białych mebli oraz dodatków w postaci roślin czy zielonych zasłon.

Kuchnia w kolorze niebieskim

![Kuchnia w kolorze niebieskim](https://cdn.pixabay.com/photo/2017/03/19/06/52/kitchen-2150308_960_720.jpg)

Niebieski to kolor kojarzący się z morzem i spokojem. W kuchni takie kolory będą idealne, a właściwie ich odcienie – turkusowy, błękitny czy blekitno-szary. Zestawienie z białymi meblami oraz granitowymi blatem dodają elegancji. Dodatkowo niebieski kolor ładnie współgra z drewnem, co nada kuchni ciepła i harmonii.

Podsumowanie

Jak widać, wybór koloru ścian w kuchni może wpłynąć na nastroje i funkcjonalność pomieszczenia. Jasne kolory pomogą powiększyć kuchnię, ciemne dodadzą elegancji, a pastelowe kolory wprowadzą do kuchni delikatność.

Malowanie ścian to relatywnie tania i szybka metoda na zmianę wyglądu kuchni. Gdy dodamy do tego ciekawe dodatki, nowe oświetlenie i nowoczesne sprzęty, z pewnością odkryjemy w naszej kuchni zupełnie nowy potencjał.