Jak pomalować meble w kuchni – poradnik krok po kroku

Jak pomalować meble w kuchni – przewodnik po malowaniu mebli

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym, jak odświeżyć swoją kuchnię bez konieczności remontu? Jeśli tak, to może warto rozważyć pomalowanie mebli kuchennych? To doskonały sposób na zmianę wyglądu pomieszczenia bez zbędnego wkładu finansowego. W tym artykule przedstawimy Ci przewodnik krok po kroku, jak pomalować meble w kuchni.

Przygotowanie do malowania mebli

Zanim rozpoczniesz procedurę malowania mebli kuchennych, upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt, materiały oraz niezbędne akcesoria. Postaraj się zebrać w jednym miejscu wszystko, co będzie Ci potrzebne, aby praca przebiegła sprawnie i bez żadnych przeszkód.

W zależności od rodzaju i stanu mebli, które chcesz pomalować, może Ci być potrzebne:

 • Papier ścierny o gradacji 120-150
 • Pędzel
 • Roller
 • Farba do malowania mebli kuchennych
 • Płyn do mycia naczyń
 • Szmatki
 • Stolik roboczy lub ruszt do malowania

Po zebraniu wszystkich potrzebnych akcesoriów, rozpocznij proces przygotowania do malowania. Usuń z mebli uchwyty, klamki, korki, a także zawiasy. Rozbierz meble, znajdź płaskie miejsce do pracy i naklej folię malarską na miejsca, których nie chcesz malować. Wszystkie elementy, które pozostaną na meblach, należy dokładnie zabezpieczyć taśmą malarską.

Szlifowanie powierzchni mebli

Pierwszym krokiem, który należy wykonać przed malowaniem mebli kuchennych jest dokładne oczyszczenie i oszlifowanie powierzchni. Z dopasowaniem stopnia szlifowania powierzchni, który jest uzależniony od stanu mebli, poradzą sobie papierem ściernym o gradacji 120-150.

Pamiętaj, aby mocno dociskać papier ścierny i szlifować powierzchnię tylko w jednym kierunku. Upewnij się, że usunięte zostaną wszelkie rysy, zadrapania oraz warstwy poprzedniej farby, a powierzchnia stanie się równa i gładka.

  Jak pomalować kuchnię na biało - krok po kroku

Czyszczenie powierzchni mebli

Po zakończeniu procesu szlifowania, konieczne jest dokładne wyczyszczenie powierzchni. Użyj szmatki i płynu do mycia naczyń lub specjalnego środka do usuwania farby, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia i kurz. Pamiętaj, aby powierzchnia była dokładnie oczyszczona i sucha, zanim przystąpisz do malowania mebli kuchennych.

Malowanie mebli – ważne wskazówki

Przechodząc do malowania mebli kuchennych, należy postępować zgodnie z zasadami i ważnymi wskazówkami. Oto kilka z nich:

 • Przed malowaniem ważne jest wybranie odpowiedniego rodzaju farby, która będzie trwała i odporna na uszkodzenia. Doskonałe wyniki zapewni farba do malowania mebli kuchennych, która jest dostępna w różnych kolorach. Farba ta jest odporna na zmywanie, wilgoć, a także spowodowane przez użytkowanie zarysowania.
 • Przed nałożeniem farby, konieczne jest dokładne wymieszanie jej w opakowaniu. W ten sposób uzyska się jednolitą konsystencję i uniknie się smug i zacieków na powierzchni mebli.
 • Nie nakładaj zbyt grubiej warstwy farby. Lepiej nałożyć kilka cieńszych warstw, aby uzyskać równomierne i trwałe pokrycie.
 • Możesz malować meble kuchenne pędzlem lub rollerem. Ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji. Rollery dają gładkie wykończenie, ale pędzle są bardziej wszechstronne i można nimi łatwiej malować trudno dostępne miejsca.
 • Po nałożeniu pierwszej warstwy farby, pozostaw meble do wyschnięcia zgodnie z zaleceniami producenta. Po wyschnięciu, delikatnie przetrzyj powierzchnię ścieralnym papierem i kontynuuj malowanie kolejną warstwą.
 • Wszystkie elementy, które zostały zdjęte z mebli przed malowaniem, powinny także zostać pomalowane wraz ze szafkami, aby stworzyć spójną całość.

Wnioski

Jeśli chcesz odświeżyć wygląd swojej kuchni, malowanie mebli kuchennych może być dobrym rozwiązaniem. Dzięki powyższemu przewodnikowi, jak pomalować meble w kuchni, w prosty sposób dowiesz się, jakie kroki należy podjąć, aby odświeżyć meble i nadać im nowy wygląd. Jak zauważyliśmy, malowanie mebli w kuchni to nie taki trudny proces, jak mogłoby się wydawać. Trzeba jednak zachować ostrożność i dokładnie postępować zgodnie z instrukcją producenta farby, aby uzyskać zadowalający efekt końcowy.

  Jak pomalować kuchnię z białymi meblami - 6 inspirujących sposobów