Jak pomalować płytki na ścianie w kuchni – poradnik krok po kroku

Często w trakcie remontu kuchni decydujemy się na wymianę starych, zniszczonych płytek na ścianach. Jednak nie zawsze musimy inwestować w kosztowną wymianę płytek. Dzięki odpowiedniej farbie i technice malowania, jesteśmy w stanie odnowić wygląd kuchni bez całkowitej wymiany płytek na ścianie. W tym poradniku krok po kroku pokażę Ci, jak pomalować płytki na ścianie w kuchni i jakie farby będą najlepsze do tego celu.

Przygotowanie ściany

Zanim zaczniesz malować płytki, musisz przygotować powierzchnię, która zostanie pomalowana. Oczyszczamy ścianę z kurzu, tłuszczu i innych zabrudzeń. Jeśli na płytkach na ścianie w kuchni jest silikon, to należy go zetrzeć i odtłuszcz użytym wcześniej preparatem. W przypadku, gdy kątowniki i inne elementy są mocno zabrudzone, należy je wyczyścić wodą z płynem do naczyń i szorować przy pomocy szczotki.

1. Demontaż zawartości kuchni.

Dla zapewnienia sobie maksymalnej wygody podczas malowania, rekomendujemy wyjąć zawartość kuchni. Normalną praktyką jest również zabezpieczenie przyległych powierzchni, takich jak blaty czy podłogi meblowe, folią malarską.

2. Szlifowanie płytek.

Płytki w kuchni są narażone na silny wpływ czynników zewnętrznych takich jak wysoka temperatura, wilgoć, zarysowania. Mogą być również pokryte olejem czy innymi zabrudzeniami. W związku z tym, nie należy pomijać etapu szlifowania. W przypadku płytek ceramicznych, należy je wygładzić papierem ściernym. Ważne jest, aby powierzchnie wyrównać i usunąć wszelkie nierówności. W przypadku małych wgnieceń kraków zaleca się ich fachowe naprawienie.

3. Odtłuszczenie płytek.

Zadaniem preparatu kuchennego jest usunięcie z tych powierzchni kurzu, tłuszczu, wosków czy klejów pozostawiających pozostałości po wcześniejszych pracach remontowych.

  Jak połączyć kuchnie z pokojem w bloku

Wybór farby do płytek kuchennych

Farba do płytek na ścianie w kuchni powinna być inna, niż zwykła farba olejna czy akrylowa. Najlepiej zastosować specjalną farbę do płytek i ceramiki. Takie farby mają specjalną formułę, która pozwala na malowanie płytek i nadanie im nowego wyglądu. Farba do płytek kuchennych jest odporna na wilgoć i osłabienie, gdyż zawiera specjalne substancje zwiększające jej odporność.

Technika malowania płytek kuchennych

1. Nanoszenie farby na płytki.

Farba do płytek w kuchni jest specjalnie przystosowana do tej powierzchni. Farba nakładana jest za pomocą wałka lub pędzla. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie specjalnej pistoletowej metody natrysku.

2. Suszenie płytek pomalowanych farbą.

Farba powinna schnąć zgodnie z instrukcją z produktu, a także zależnie od warunków otoczenia, jak temperatura i wilgotność powietrza.

3. Nakładanie drugiej warstwy farby na płytki w kuchni.

Drugą warstwę farby nakładamy po całkowitym zaschnięciu pierwszej warstwy. Stosując tego typu farbę, możemy pokryć taką ilością warstw, jaką sami uznamy za potrzebną. Im większa liczba warstw, tym intensywniejszy kolor. Malowanie płytek w kuchni to dla wielu osób idealny sposób na odmianę swojego wnętrza, oszczędność finansową i czasową oraz możliwość rytmicznego stylu życia.

Podsumowanie

Malowanie płytek na ścianie w kuchni to świetny sposób na odświeżenie wnętrza bez konieczności wymiany płytek. Ważne jest, aby odpowiednio przygotować powierzchnię oraz zastosować specjalną farbę. Dzięki prostej technice malowania, można uzyskać nowy wygląd kuchni. Dodatkowym atutem jest oszczędność czasu i pieniędzy.