Jak pomalować płytki w kuchni – Poradnik krok po kroku

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym, jak odmienić wygląd swojej kuchni bez konieczności wymiany płytek? Zaoszczędziłbyś w ten sposób sporo pieniędzy, a efekt byłby równie zadowalający. Malowanie płytek w kuchni, mimo że nie jest to zadanie proste, jest możliwe do wykonania samemu. W tym artykule dowiesz się, jak krok po kroku pomalować płytki w kuchni i w jaki sposób przygotować się do malowania.

Przygotowanie płytek do malowania

Przed przystąpieniem do malowania, musisz odpowiednio przygotować powierzchnię płytek. Są do tego potrzebne następujące narzędzia i materiały:

1. Szczotka druciana i papier ścierny

Początkowo musisz oczyścić powierzchnie z wszelkich zabrudzeń. Zaczynając od odtłuszczenia i usunięcia zaprawy murarskiej po piaskowaniu szorstkiej powierzchni, by farba lepiej przylegała. Możesz wykorzystać szczotkę drucianą i papier ścierny do wykonania tej pracy.

2. Środek do mycia płytek

Potem zmyj dokładnie każdy środek czyszczący, by nie pozostawić nieczystosci na kafelku i dać możliwość zastosowania dobrego podkładu do płytek.

3. Podkład do płytek

Po usunięciu wszelkich zabrudzeń, kafelki powinny być dokładnie zagruntowane. Do tego celu najlepiej nadaje się specjalny podkład do płytek, który pozwoli dokładnie przygotować powierzchnię pod malowanie. W celu uzyskania najlepszego efektu, zastosuj minimalnie dwa warstwy podkładu, zostaw kilka godzin między warstwami by mogł się dobrze wchłonąć.

Wybór koloru farby i jej nakładanie

Po nałożeniu podkładu (po uprzednim wysuszeniu) możesz przystąpić do malowania. Wybierz kolor farby do płytek w kuchni, który najlepiej pasuje do Twojego stylu i estetyki wnętrza. Farba olejna lub specjalna do malowania płytek ceramicznych najlepiej się nadają do malowania płytek kuchennych.

  Jak palić w kuchni węglowej - poradnik dla początkujących

1. Nakładanie farby

Farbę możesz nakładać pędzlem, walcem lub spryskiwaczem. Metoda zależy od preferencji, jednak najłatwiej jest użyć pędzla do narożników i miejsc niedostępnych dla wałka. Farba powinna być dobrze rozprowadzana, zostawiane suche.

2. Dwie warstwy farby

W celu uzyskania najlepszego efektu, zastosuj przynajmniej dwie warstwy farby. Pomiędzy nakładaniem warstw poczekaj parę godzin, aż pierwsza warstwa dokładnie wyschnie. W celu uzyskania optymalnego efektu, zastosuj trzy cienkie warstwy farby.

Zakończenie

Malowanie płytek w kuchni jest możliwe samemu, jednak wymaga to odrobiny wysiłku. Poświęcenie czasu na przygotowanie powierzchni i zastosowanie kilku warstw farby pozwoli uzyskać piękny i trwały efekt. Teraz, gdy już wiesz jak pomalować płytki w kuchni krok po kroku, możesz przystąpić do pracy i cieszyć się nowym wyglądem swojej kuchni.