Jak pomalować salon połączony z kuchnią: poradnik krok po kroku

Jak pomalować salon połączony z kuchnią? To pytanie zadaje sobie wielu osób, które chcą odświeżyć swoje wnętrze. Połączenie salonu z kuchnią to częsta praktyka w dzisiejszych czasach, szczególnie w mniejszych mieszkania z otwartą przestrzenią. Dzięki połączeniu tych dwóch pomieszczeń można uzyskać bardzo przestronny i nowoczesny wystrój domu. W tym artykule przedstawimy poradnik, który krok po kroku wyjaśni, jak pomalować salon połączony z kuchnią i stworzyć oryginalne wnętrze.
Krok 1. Wybierz kolor ścian
Pierwszym krokiem jest wybór koloru ścian. Najlepiej odpowiedni kolor dopasować do stylu wnętrza, który chcesz uzyskać. Dla pomieszczeń połączonych najlepiej wybrać jedną barwę dla całego pomieszczenia. W ten sposób otrzymasz spójną całość połączonej przestrzeni.
Dobrym pomysłem jest zastosowanie jasnych barw, które optycznie powiększą przestrzeń i dodadzą jej światła. Pasujące kolory do takiej aranżacji to biel, szarość, beż czy delikatny róż. Jeśli chcesz uzyskać bardziej dynamiczne wnętrze, zdecyduj się na mocniejsze kolory, ale stosuj je z umiarem. Możesz wykorzystać odcienie szarości, granatu, ciemnej zieleni czy turkusu. Dobierz kolor ścian do stylu mebli oraz elementów wyposażenia, takich jak zasłony, firany czy dywan.
Krok 2. Dobierz dodatki
Po wyborze odpowiedniej barwy ścian, czas na dobór dodatków. Zwróć uwagę, że salon połączony z kuchnią, to duża i bardzo otwarta przestrzeń. Informacja ta może wpłynąć na dobór dodatków. Dlatego też, warto postawić na minimalizm i stonowane kolory. Możesz zdecydować się na kilka dodatków w mocnym kolorze, aby przyciągnąć uwagę, ale rób to z umiarem.
Kolejnym ważnym elementem są meble. Wybór mebli powinien uwzględniać styl wnętrza i kolor ścian. Pamiętaj, że meble będą miały duży wpływ na ostateczny wygląd pomieszczenia. Ponadto, w przypadku salonu połączonego z kuchnią, meble dla obydwu pomieszczeń są zazwyczaj takie same lub podobne. Dlatego, warto postawić na meble uniwersalne i funkcjonalne, które wpasują się w obydwa te pomieszczenia.
Krok 3. Przygotuj ściany i pomieszczenie
Przed malowaniem upewnij się, że ściany są czyste i suche. Usuń wszelkie plamy i zaciek i dokładnie umyj powierzchnię. Następnie osłon okna i elementów, które nie malujemy taśmą malarską. Połóż folię na podłogę, aby chronić ją przed rozlanym farbą.
Przed przystąpieniem do malowania dokładnie wymieszaj farbę, aby uzyskać jednolity kolor. Za pomocą wałka malarskiego można malować większe powierzchnie, a mniejsze obszary można pomalować pędzlem. Pamiętaj, że malowane ściany muszą wyschnąć, zanim zostaną ponownie nałożone dodatki oraz meble. W tym czasie warto wybrać kolor na listwy przypodłogowe lub zamówić je w kolorze pasującym do ścian.
Podsumowanie
Malowanie salonu połączonego z kuchnią to niełatwe zadanie, jednak podjęcie go może przynieść spektakularne efekty. Kluczem do powodzenia jest wybór odpowiednich kolorów, mebli i dodatków. Warto także poświęcić trochę czasu na przygotowanie pomieszczenia i ścian do malowania. Pamiętaj, że salon połączony z kuchnią to przestrzeń, która wymaga równowagi i harmonii. Stawiaj na minimalizm oraz stonowane kolory. W ten sposób uzyskasz nowoczesne i przyjazne wnętrze, w którym chętnie spędzisz czas z rodziną lub przyjaciółmi.

  Jak pomalować płytki na ścianie w kuchni - poradnik krok po kroku