Jak prawidłowo położyć płytki w kuchni między meblami

Wprowadzenie

Jak wiadomo, remontowanie kuchni to spore wyzwanie – szczególnie, gdy chcemy położyć płytki między meblami. Wymaga to precyzji i cierpliwości, aby uzyskać pożądany efekt końcowy. W niniejszym artykule omówimy, jak prawidłowo położyć płytki w kuchni między meblami.

Jakie narzędzia będą potrzebne?

Przed przystąpieniem do pracy warto przygotować sobie odpowiednie narzędzia. Do położenia płytek między meblami potrzebować będziesz:

  • Kielni
  • Gumki międzyklejowe
  • Gumowych krążków dystansowych
  • Przyrządu do cięcia płytek (np. elektrycznego kafara)
  • Piaskowarki (opcjonalnie)
  • Zestawu do zacierania fug

Krok po kroku

Krok 1: Przygotowanie podłoża

Przed przystąpieniem do położenia płytek należy upewnić się, że podłoże jest odpowiednio przygotowane. Powierzchnia powinna być czysta, sucha i pozbawiona jakichkolwiek zabrudzeń lub uszkodzeń. Jeśli podłoże nie jest odpowiednio przygotowane, płytki mogą odkształcać się lub pękać.

Krok 2: Określenie linii położenia płytek

W celu uzyskania równomiernego układu płytek, należy określić linie położenia na podłożu. Można to zrobić przy pomocy poziomicy i kredy. Warto upewnić się, że linie te są proste i równoległe do ścian.

Krok 3: Nakładanie kleju

W kolejnym kroku należy nałożyć klej na powierzchnię w sposób równomierny, w ilości wystarczającej do położenia pojedynczej płytki. Należy się upewnić, że stosowany klej jest odpowiedni dla powierzchni, na której będą położone płytki. Gdy klej jest już nakładany, można przystąpić do położenia pierwszej płytki.

Krok 4: Położenie pierwszej płytki

Pierwszą płytkę należy położyć na kleju i wyrównać ją przy pomocy kielni. Następnie należy ją odsunąć i na kleju nałożyć gumki międzyklejowe. Jeśli płytki nie mają gumek międzyklejowych, należy naćiągnąć na ich spodnią część gumowe krążki dystansowe. Krążki te zapobiegają zbyt bliskiemu kontaktowi płytek między sobą

  Jak podłączyć listwę LED w kuchni - Poradnik krok po kroku

Krok 5: Położenie kolejnych płytke

Następnie, należy położyć kolejną płytkę wzdłuż linii położenia i przy pomocy gumek międzyklejowych lub krążków dystansowych, utrzymać odpowiedni dystans między płytkami.

Krok 6: Cięcie i układanie płytek na końcach i rogach ścian

Na końcach i rogach ścian, będzie konieczne dokonanie cięcia płytek. W tym celu, warto skorzystać z elektrycznego kafara, który ułatwici dokładne cięcie płyt. Po wycięciu i ułożeniu płytek, należy je uzupełnić fugami.

Podsumowanie

Położenie płytek między meblami z pewnością nie jest łatwym zadaniem, ale z odpowiednim narzędziami i cierpliwością wszystko da się zrobić. Pamiętaj, aby odpowiednio przygotować podłoże, określić linie położenia, nakładając klej w sposób równomierny. Następnie, każdą płytkę należy wyrównać przy pomocy kielni, a na końcach i rogach postawić na cięcie płytek. Dzięki tym wskazówkom, położenie płytek w twojej kuchni będzie prostsze i bardziej precyzyjne niż kiedykolwiek.