Jak urządzić wąski pokój w bloku

Jak urządzić wąski pokój w bloku

Wąskie pokoje w blokach mieszkalnych często stanowią wyzwanie dla ich właścicieli. Jednak niezależnie od rozmiaru pokoju, istnieją sposoby na stworzenie funkcjonalnego i atrakcyjnego wnętrza. W tym artykule podpowiemy, jak urządzić wąski pokój w bloku, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

1. Planowanie przestrzeni

Przed przystąpieniem do urządzania wąskiego pokoju ważne jest dobrze zaplanować przestrzeń. Skorzystaj z poniższych wskazówek, aby efektywnie wykorzystać dostępną powierzchnię:

 • Pomiar – dokładnie zmierz swój pokój, uwzględniając długość, szerokość i wysokość.
 • Analiza potrzeb – zastanów się, jak będziesz korzystać z pokoju. Czy potrzebujesz miejsca do pracy, relaksu czy przechowywania rzeczy?
 • Plan układu – rozważ różne opcje ustawienia mebli i innych elementów wyposażenia. Unikaj zagrażających swobodnemu przemieszczaniu się przeszkód.

2. Wybór odpowiednich mebli

Wybór odpowiednich mebli ma kluczowe znaczenie przy urządzaniu wąskiego pokoju. Poniżej znajdują się wskazówki dotyczące mebli, które pomogą maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń:

 • Meble wielofunkcyjne – zdecyduj się na meble, które posiadają wiele zastosowań. Na przykład sofę, która można zamienić w łóżko, lub stolik kawowy, który ma dodatkowe schowki na drobiazgi.
 • Regały wiszące – zainstalowanie regałów na ścianach pozwoli zaoszczędzić cenne miejsce na podłodze. Można na nich przechowywać książki, dekoracje i inne przedmioty.
 • Lustra – umieszczenie lustra na ścianie przeciwnie do okna optycznie powiększy pokój.

3. Odpowiednie oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie ma duże znaczenie w przypadku wąskich pokoi. Poniżej przedstawiamy kilka porad dotyczących oświetlenia, które warto wziąć pod uwagę:

 • Naturalne światło – maksymalnie wykorzystaj dostępne naturalne światło. Zasłony lub rolety powinny być lekkie i przepuszczające światło. Unikaj zasłaniania okien zbyt ciężkimi lub zaciemniającymi materiałami.
 • Oświetlenie punktowe – stosuj oświetlenie punktowe, które skupi się na konkretnych obszarach, na przykład biurku czy miejscu do czytania.
 • Lampy wiszące – aby zaoszczędzić przestrzeń na podłodze, rozważ zawieszenie lamp wiszących zamiast tradycyjnych stojących lamp.
  Jak urządzić siłownię – kompleksowy przewodnik

4. Kolorystyka i dekoracje

Kolorystyka oraz odpowiednie dekoracje mają istotny wpływ na odczuwanie przestrzeni w wąskim pokoju. Poniżej kilka ważnych wskazówek:

 • Jasne kolory – stosowanie jasnych odcieni na ścianach i sufitach optycznie powiększy pokój.
 • Drobne wzory – jeśli zdecydujesz się na tapetę czy obicie mebli, wybierz drobne wzory, które nie przytłoczą wnętrza.
 • Minimalizm – stonowane i schludne wnętrze sprawia, że pokój wygląda bardziej przestronnie.
 • Lustro – umieść duże lustro na ścianie, aby odbijało światło i dawało wrażenie większej przestrzeni.

Podsumowanie

Urządzenie wąskiego pokoju w bloku może być skomplikowanym zadaniem, ale z dobrym planowaniem i odpowiednimi meblami można stworzyć funkcjonalną i atrakcyjną przestrzeń. Pamiętaj o pomiarach, wyborze wielofunkcyjnych mebli, odpowiednim oświetleniu oraz stonowanej kolorystyce. Powodzenia przy urządzaniu Twojego wąskiego pokoju!