Jak urządzić salon z aneksem kuchennym 17m2 – Praktyczne wskazówki i pomysły

Urządzanie niewielkich przestrzeni mieszkalnych, takich jak salon z aneksem kuchennym o powierzchni 17m2, może być wyzwaniem. W takiej sytuacji warto skorzystać z praktycznych wskazówek i pomysłów, które pomogą stworzyć funkcjonalne i piękne wnętrze. W tym artykule przedstawiamy różnorodne rozwiązania, które pozwolą Ci jak najlepiej wykorzystać przestrzeń salonu z aneksem kuchennym o powierzchni 17m2.

Jak urządzić salon z aneksem kuchennym 17m2?

1. Optymalne rozmieszczenie mebli

Przy planowaniu układu mebli w salonie z aneksem kuchennym o powierzchni 17m2 warto postawić na optymalizację przestrzeni. Oto kilka wskazówek:

 • Umieść kanapę wzdłuż dłuższego boku pomieszczenia, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.
 • Wybierz niewielki stół kawowy lub zastąp go małymi stolikami bocznymi, które można łatwo przestawiać.
 • Zamiast dużego stołu jadalnianego, wybierz rozkładany stół lub bar śniadaniowy, który można złożyć lub schować, gdy nie jest używany.

2. Kolorystyka i optyczne powiększanie przestrzeni

Kolorystyka ma duże znaczenie w niewielkich przestrzeniach, ponieważ odpowiednie barwy mogą optycznie powiększyć pomieszczenie. Oto kilka pomysłów:

 • Wybierz jasne kolory ścian i podłóg, takie jak biel, beże lub pastelowe odcienie niebieskiego, które optycznie powiększą salon z aneksem kuchennym.
 • Zastosuj optyczne triki, takie jak lustro na ścianie lub zamontowanie półprzezroczystej ściany działowej, aby rozdzielić pomieszczenie bez blokowania światła.
 • Unikaj mebli w ciemnych kolorach i zastąp je lekkimi, minimalistycznymi liniami.

3. Skuteczne przechowywanie

Optymalne wykorzystanie przestrzeni i skuteczne przechowywanie to kluczowe aspekty przy urządzaniu salonu z aneksem kuchennym o powierzchni 17m2. Sprawdź, jak to zrobić:

 • Wybierz meble z wbudowanymi szufladami i półkami, które będą pełnić podwójną funkcję – przechowywanie i ozdabianie salonu.
 • Zastosuj pionowe rozwiązania przechowywania, takie jak wiszące półki, które wykorzystają dostępną przestrzeń w górnej części pomieszczenia.
 • Unikaj mebli o dużych gabarytach i wybierz modele modułowe, które umożliwiają dostosowanie układu do indywidualnych potrzeb.
  Jak urządzić wąską sypialnię w bloku - Praktyczne Rozwiązania

4. Odpowiednie oświetlenie

Prawidłowe oświetlenie może znacznie poprawić wrażenie wnętrza salonu z aneksem kuchennym o powierzchni 17m2. Oto kilka wskazówek dotyczących oświetlenia:

 • Wybierz oświetlenie punktowe, które skieruje światło na konkretne obszary, np. nad stół jadalniany lub blat kuchenny.
 • Zainstaluj listwy LED na suficie, aby dodatkowo rozjaśnić przestrzeń całego salonu z aneksem kuchennym.
 • Wykorzystaj oświetlenie kierunkowe, takie jak lampki wiszące czy kinkiety, aby stworzyć atmosferyczne punkty świetlne.

Jakie meble wybrać do salonu z aneksem kuchennym 17m2?

Wybór odpowiednich mebli do salonu z aneksem kuchennym o powierzchni 17m2 jest kluczowy dla stworzenia harmonijnego i funkcjonalnego wnętrza. Oto kilka propozycji, które możesz wziąć pod uwagę:

1. Narożna kanapa modułowa

Narożna kanapa modułowa to idealne rozwiązanie do niewielkich salonów z aneksem kuchennym. Dzięki modularnej konstrukcji możesz dostosować jej układ do indywidualnych potrzeb i łatwo zmienić konfigurację w razie potrzeby. Wybierz model z dodatkowymi funkcjami, takimi jak pojemnik na pościel, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

2. Stół rozkładany

Stół rozkładany to doskonałe rozwiązanie dla salonu z aneksem kuchennym o powierzchni 17m2. Możesz go złożyć lub rozłożyć w zależności od liczby gości i potrzeb. Wybierz model z możliwością regulacji wysokości, aby jeszcze bardziej dostosować go do swoich potrzeb.

3. Szafa z lustrem przesuwnym

Szafa z lustrem przesuwnym to nie tylko praktyczne rozwiązanie przechowywania, ale również optyczne powiększenie przestrzeni. Lustro optycznie rozjaśni i powiększy salon z aneksem kuchennym, tworząc wrażenie większego pomieszczenia.

4. Stolik kawowy z pojemnikiem na przechowywanie

Stolik kawowy z pojemnikiem na przechowywanie to mebel, który spełni dwie funkcje – estetyczną i praktyczną. Dzięki wbudowanemu pojemnikowi możesz przechowywać różne przedmioty, takie jak koc, magazyny czy piloty do telewizora, dbając jednocześnie o porządek w salonie z aneksem kuchennym.

Podsumowanie

Urządzanie salonu z aneksem kuchennym o powierzchni 17m2 może stanowić wyzwanie, ale odpowiednie planowanie i rozwiązania mogą sprawić, że wnętrze będzie funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie. Zastosowanie optymalnego rozmieszczenia mebli, wykorzystanie odpowiedniej kolorystyki, efektywne przechowywanie i dostosowane oświetlenie to kluczowe aspekty w urządzaniu małych przestrzeni. Wybierając odpowiednie meble, takie jak narożna kanapa modułowa, stół rozkładany czy szafa z lustrem przesuwnym, można stworzyć harmonijne wnętrze salonu z aneksem kuchennym 17m2. Pamiętaj, aby zawsze uwzględnić swoje indywidualne potrzeby i preferencje w procesie aranżacji.

  Jak urządzić taras: inspiracje i porady