Jak urządzić salon z aneksem kuchennym 20m2 – Praktyczne porady na małą przestrzeń

Urządzanie wnętrza salonu z aneksem kuchennym o powierzchni 20m2 może być wyzwaniem. Jednak nawet w niewielkiej przestrzeni możemy stworzyć funkcjonalne i przyjemne miejsce do spędzania czasu. W tym artykule przedstawimy praktyczne porady, jak urządzić salon z aneksem kuchennym 20m2, tak aby zapewnić maksymalne wykorzystanie każdego metra kwadratowego.

Rozplanowanie przestrzeni

Dobrze rozplanowanie przestrzeni jest kluczowe dla małych wnętrz. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w efektywnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni:

 1. Zacznij od określenia funkcji, jakie mają pełnić poszczególne obszary. Salon powinien oferować miejsce do wypoczynku, jadalnia musi zapewniać wygodne jedzenie, a aneks kuchenny powinien być praktyczny i ergonomiczny.
 2. Stwórz wirtualny plan przestrzeni, korzystając z narzędzi do projektowania wnętrz. Zaznacz miejsce dla kanapy, stołu jadalnego oraz szafek kuchennych. Upewnij się, że są odpowiednio od siebie odległe, aby umożliwić swobodne poruszanie się.
 3. Wykorzystaj wysokie regały zamiast szerokich szafek. Dzięki temu zaoszczędzisz miejsce na podłodze, a jednocześnie zyskasz dodatkowe przestrzenie do przechowywania.

Kolory i oświetlenie

Wybór odpowiednich kolorów oraz odpowiednie oświetlenie mają duże znaczenie dla wizualnego powiększenia małych wnętrz. Sprawdź poniższe wskazówki:

 1. Wybierz jasne kolory ścian, które optycznie powiększą przestrzeń. Unikaj ciemnych tonów, które mogą skompresować wnętrze.
 2. Zainstaluj oświetlenie punktowe, które skieruje światło na konkretne obszary. Lampa sufitowa o niewielkich rozmiarach lub oprawy wiszące nad stołem jadalnym optycznie podzielą pomieszczenie.
 3. Zastosuj lustra, które odbiją światło i dodatkowo powiększą optycznie salon z aneksem kuchennym 20m2.

Wykorzystanie mebli wielofunkcyjnych

Gdy mamy do czynienia z małą przestrzenią, warto rozważyć zastosowanie mebli wielofunkcyjnych. Oto kilka przykładów:

 1. Sofa z pojemnikiem na pościel to doskonałe rozwiązanie, jeśli planujesz czasami korzystać z sofy jako dodatkowego miejsca do spania. Dzięki schowkowi na pościel zaoszczędzisz miejsce w szafach.
 2. Stół składany lub rozsuwany pozwoli na elastyczne dostosowanie wielkości stołu do ilości osób. Możesz go wysunąć tylko wtedy, gdy jest potrzebny do spożywania posiłków.
 3. Meble modułowe, które można dowolnie konfigurować i łączyć ze sobą, umożliwią łatwe dostosowanie do zmieniających się potrzeb i zmienią salon z aneksem kuchennym 20m2 w praktyczne i efektywne miejsce.
  Jak urządzić wiatrołap - Zdjęcia i informacje

Efektywne przechowywanie

W niewielkich przestrzeniach bardzo ważne jest wykorzystanie każdego centymetra dostępnej przestrzeni do przechowywania. Oto kilka pomysłów, które pomogą Ci zagospodarować przestrzeń w salonie z aneksem kuchennym 20m2:

 1. Zastosuj szafki wiszące w kuchni, aby zaoszczędzić miejsce na podłodze. Powieszenie garnków, patelni i innych narzędzi kuchennych na hakach lub wieszakach pozwoli na łatwiejszy dostęp.
 2. Korzystaj z przestrzeni ściany, instalując półki na książki, ozdoby i inne drobiazgi. Pomoże to uniknąć nadmiaru mebli na podłodze.
 3. Wybierz meble z wbudowanymi półkami lub szufladami, które jeszcze bardziej zwiększą przestrzeń do przechowywania.

Podsumowanie

Urządzanie salonu z aneksem kuchennym 20m2 może być wyzwaniem, ale z odpowiednim planowaniem i przemyślanymi wyborami można stworzyć funkcjonalne i atrakcyjne wnętrze. Ważne jest skupienie się na funkcjonalności, dobrym wykorzystaniu przestrzeni i odpowiednich kolorach oraz oświetleniu. Wybór mebli wielofunkcyjnych oraz efektywne przechowywanie dodatkowo ułatwią korzystanie z niewielkiej przestrzeni. Pamiętaj o zastosowaniu tych porad i ciesz się swoim nowym salonem z aneksem kuchennym 20m2!