Jak urządzić wąską łazienkę – Praktyczne porady i inspiracje

Jak urządzić wąską łazienkę – nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania

Posiadanie wąskiej łazienki nie oznacza, że musisz rezygnować z jej stylowego urządzenia. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom możesz stworzyć funkcjonalną przestrzeń, która będzie spełniała wszystkie Twoje potrzeby. W tym artykule przedstawimy praktyczne porady i inspiracje, jak urządzić wąską łazienkę, która zachwyci nie tylko swoim designem, ale także zapewni komfort użytkowania.

1. Wybór optymalnego układu

Pierwszym krokiem do efektywnego zagospodarowania wąskiej przestrzeni łazienki jest wybór odpowiedniego układu mebli i armatury. Oto kilka popularnych rozwiązań, które sprawdzą się doskonale:

 • Układ liniowy – meble i armatura ustawione wzdłuż jednej ściany. Ten układ jest szczególnie polecany, jeśli łazienka jest dłuższa niż wąska.
 • Układ narożny – meble i armatura ustawione w jednym narożniku łazienki. Jest to dobry wybór, jeśli chcesz zachować większą przestrzeń do poruszania się.
 • Układ prostokątny – meble i armatura ustawione wzdłuż dwóch ścian. Ten układ sprawdzi się, jeśli masz więcej miejsca na szerokość niż długość łazienki.

2. Wykorzystanie optycznych trików

Aby wąska łazienka wydawała się większa, warto zastosować kilka optycznych trików, które optycznie poszerzą przestrzeń. Oto kilka sprawdzonych sposobów:

 • Jasne kolory – malując ściany na jasne odcienie, np. biel, krem czy pastelowe kolory, stworzysz optyczne wrażenie większego pomieszczenia.
 • Lustro – duże lustro na jednej ze ścian optycznie rozszerzy łazienkę. Możesz również zastosować lustrzaną płytę na całej długości ściany, aby uzyskać jeszcze większe efekty.
 • Oświetlenie – dobrze dobrane oświetlenie może znacznie poprawić wizualny efekt w łazience. Jasne światło rozpraszające równomiernie po pomieszczeniu sprawi, że będzie wydawać się ono bardziej przestronne.
  Jak urządzić wąski pokój dla dwójki dzieci

3. Skalowanie mebli i armatury

Wąska łazienka wymaga odpowiedniego skalowania mebli i armatury, aby zapewnić optymalną funkcjonalność i komfort użytkowania. Poniżej znajdują się kilka wskazówek, jak dobrać odpowiednie elementy:

 • Umywalka – wybierz model o mniejszych wymiarach, który nie zabierze zbyt wiele przestrzeni. Możesz również zdecydować się na umywalkę nablatową, która nada łazience nowoczesny charakter.
 • Prysznic – jeśli masz wąską łazienkę, lepszym wyborem będzie prysznic zamiast wanny. Możesz wybrać narożną kabinę prysznicową lub prysznic bez brodzika, który optycznie powiększy przestrzeń.
 • WC – warto zainwestować w kompaktowe WC z zabudowaną spłuczką, dzięki czemu zaoszczędzisz cenne centymetry.

4. Wykorzystanie półek i szafek

Aby zaoszczędzić miejsce w wąskiej łazience, warto postawić na optymalne wykorzystanie półek i szafek. Poniżej znajdują się kilka pomysłów, jak to zrobić:

 • Wysokie szafki – wybierz wysokie szafki z wieloma półkami, aby pomieścić wszystkie potrzebne kosmetyki i akcesoria łazienkowe.
 • Półki wiszące – zamontuj półki na ścianach, aby zachować przestrzeń pod nimi. Możesz na nich umieścić kosze na pranie, ręczniki czy przechowywać inne drobne przedmioty.
 • Szafka z lustrem – jeśli potrzebujesz dodatkowej przestrzeni na przechowywanie, wybierz szafkę z lustrzanymi frontami. Dzięki temu zyskasz zarówno miejsce do ukrycia rzeczy, jak i powiększenie wizualne łazienki.

Podsumowanie

Zastosowanie odpowiednich rozwiązań i trików może sprawić, że wąska łazienka stanie się funkcjonalnym i przyjemnym miejscem. Warto zwrócić uwagę na optymalny układ mebli i armatury, wykorzystanie optycznych trików, dobór odpowiednich elementów oraz praktyczne wykorzystanie półek i szafek. Dzięki tym praktycznym poradom, urządzenie wąskiej łazienki będzie łatwe i przyjemne.